| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Pracodawca zobowiązany jest w stosunku do pracownika nie tylko do wypłaty wynagrodzenia za pracę. Jest on również płatnikiem składek ZUS oraz podatku dochodowego. Musi więc dokonywać rozliczenia wynagrodzenia pod kątem podatkowym oraz odprowadzać comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy.

Od 1 stycznia 2009 r. w przypadku zakończenia umowy o pracę w trakcie roku informację PIT-11 będzie wystawiać się na wniosek podatnika w ciągu roku podatkowego, w terminie 14 dni od dnia złożenia wskazanego wniosku.

Jeżeli podatnik nie złoży takiego wniosku, to płatnik informację PIT-11 wystawi dopiero po zakończeniu roku i obejmie ona wszystkie okresy zatrudnienia w danym roku.

Znaczenie informacji PIT-11

PIT-11 to bardzo ważny dokument dla pracownika. To na jego podstawie jako podatnik może szybko rozliczyć się z podatku dochodowego. Niestety może się zdarzyć, że płatnik nie wywiązuje się ze swoich obowiązków. Wszystko zależy jeszcze od tego, czy płatnik tylko nie wysłał PIT-11, czy zaniedbał inne obowiązki, w tym nie odprowadzał zaliczek i składek. Jeżeli podatnik nie otrzyma na czas informacji, ile zarobił, ile podatku odprowadził pracodawca oraz jaką kwotę potracono z wynagrodzeń na składki ubezpieczeniowe i zdrowotną, powinien zainteresować się, co się stało. Może okazać się, że płatnik jedynie spóźnił się z informacją, a podatnik zdąży ze swoim rozliczeniem do 30 kwietnia.

Duży problem pojawi się w sytuacji, gdy informacja w ogóle nie trafi do podatnika. Winę za to poniesie oczywiście płatnik, ale obowiązek rocznego rozliczenia podatku ciąży na podatniku. To on musi zdobyć i zgromadzić dane potrzebne do rozliczenia. O potrzebne dane o podatkach czy składkach podatnik musi starać się sam. Najpewniejszym źródłem takich informacji jest w takiej sytuacji urząd skarbowy. Do niego należy więc wystąpić o wydanie odpowiedniego zaświadczenia. Urząd ma obowiązek wydać taki dokument, jeżeli może on potwierdzić fakty albo stan prawny, wynikający z prowadzonych przez urząd ewidencji, rejestrów lub z innych danych znajdujących się w jego posiadaniu. Podatnik musi jedynie udowodnić, że ubiega się o zaświadczenie ze względu na swój interes prawny w uzyskaniu urzędowego potwierdzenia określonych faktów lub stanu prawnego. Podatnik może też sprawdzić w ZUS, czy płatnik odprowadził za niego składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Niewywiązanie się z obowiązków podatkowych pociąga za sobą sankcje karne. Płatnik i podatnik odpowiadają z innych tytułów.

Rozliczenie podatku. Zeznanie PIT-40

Podatek dochodowy od osób fizycznych pracownik może rozliczyć sam w zeznaniu rocznym lub – przy spełnieniu pewnych warunków – może to za niego zrobić płatnik (pracodawca) w informacji PIT-40.

W 2010 r. płatnik (na wniosek podatnika) będzie nadal mógł dokonać rozliczenia rocznego podatnika na formularzu PIT-40. Warunki tego rozliczenia są takie same jak w rozliczeniu za rok poprzedni. Niestety w rozliczeniu za 2009 r. płatnik nie odliczy już ulgi prorodzinnej, a więc osoby, które chcą skorzystać z ulgi na wychowanie dzieci za 2009 r., będą musiały złożyć zeznanie roczne sami.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK