| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Pracodawca zobowiązany jest w stosunku do pracownika nie tylko do wypłaty wynagrodzenia za pracę. Jest on również płatnikiem składek ZUS oraz podatku dochodowego. Musi więc dokonywać rozliczenia wynagrodzenia pod kątem podatkowym oraz odprowadzać comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy.

W praktyce opodatkowanie to będzie miało zastosowanie w przypadku niskiej wartości umów-zleceń, umów o dzieło, ewentualnie wynagrodzeń za czynności społeczne i obywatelskie. Zryczałtowany podatek pobiera się od przychodu bez potrącania kosztów uzyskania przychodów. Plusem jest to, że płatnik nie musi wystawiać w takim przypadku deklaracji PIT-11 (ten dochód jest obciążony podatkiem zryczałtowanym, a więc nie łączy się go z innymi dochodami). Niewątpliwym minusem jest większy podatek liczony od przychodu, a nie jak wcześniej od dochodu.

Przykład

Podatnik ma stałą umowę-zlecenie na kwotę 180 zł miesięcznie, z tytułu której nie podlega ubezpieczeniom społecznym. W 2008 r. płatnik pobierał od tej kwoty 19% zaliczkę od dochodu, która wynosiła 27 zł po zaokrągleniu (potrącano 20% koszty i od tego liczono 19% zaliczkę: 180 zł – 36 zł x 19%). W 2009 r. płatnik pobierze zryczałtowany podatek według stawki 18%, ale od przychodu (podatek wyniesie 32 zł = 180 zł x 18%).

Deklarację PIT-8AR płatnicy są zobowiązani przesłać w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, w którym pobrano zaliczki. W przypadku zaprzestania działalności przez płatnika deklarację należy przesłać do dnia zaprzestania działalności.

Płatnik nie musi przekazywać podatnikowi deklaracji PIT-8AR. Wartość przychodów objętych zryczałtowanym podatkiem dochodowym nie podlega łączeniu z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej oraz nie wykazuje się tego przychodu w zeznaniu podatkowym.

Płatnik zobowiązany jest przesłać deklarację PIT-4R i/lub PIT-8AR do urzędu skarbowego właściwego dla swojej siedziby lub miejsca zamieszkania, gdy jest osobą fizyczną.

Termin przekazania deklaracji za rok 2009 to 1 lutego 2010 r. (31 stycznia 2010 r. przypada w niedzielę) lub do dnia zaprzestania działalności, jeżeli zakończył ją wcześniej.

Wystawianie informacji rocznej PIT-11

Po zakończeniu roku oprócz omówionych już rocznych deklaracji PIT-4R i PIT-8R płatnik jest zobowiązany do sporządzenia informacji PIT-11.

W przypadku stosunku pracy informację PIT-11 za 2009 r. sporządza się i przekazuje do urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika oraz samemu podatnikowi do końca lutego. W rozliczeniu roku 2009 termin przekazania deklaracji to 1 marca 2010 r., ponieważ koniec lutego w 2010 r. przypada w niedzielę.

Dla podatników, którzy są objęci ograniczonym obowiązkiem podatkowym, będzie to urząd właściwy do opodatkowania osób zagranicznych.

W informacji PIT-11 oprócz przychodów ze stosunku pracy płatnik może również wykazać:

  • emerytury i renty zagraniczne,
  • należności za pracę przypadające skazanym oraz tymczasowo aresztowanym,
  • świadczenia wypłacane z Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  • przychody z działalności wykonywanej osobiście,
  • prawa autorskie i inne, o których mowa w art. 18 ustawy podatkowej,
  • należności wynikające z umowy aktywizacyjnej,
  • należności z innych źródeł.

Załącznikiem do tej informacji jest formularz PIT/R o dochodach z tytułu czynności związanych z pełnieniem obowiązków społecznych i obywatelskich. W stosunku do poprzednio obowiązującego formularza ograniczono liczbę pozycji, w których rozlicza się dochody z działalności wykonywanej osobiście. Nadal jednak zakres rozliczanych dochodów jest taki sam. Wprowadzono również kolumnę, która pozwala na wykazanie w informacji PIT-11 dochodów zwolnionych od podatku na podstawie umów o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych umów międzynarodowych.

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK