| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Pracodawca zobowiązany jest w stosunku do pracownika nie tylko do wypłaty wynagrodzenia za pracę. Jest on również płatnikiem składek ZUS oraz podatku dochodowego. Musi więc dokonywać rozliczenia wynagrodzenia pod kątem podatkowym oraz odprowadzać comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy.

Rozróżnia się 2 rodzaje szkoleń pracowników finansowanych przez pracodawcę:

  • podnoszące posiadane kwalifikacje zawodowe w znaczeniu umiejętności wykonywania bieżącej pracy, do których należą: seminaria, prelekcje, wykłady, kursy specjalizacyjne, kursokonferencje, okazjonalne wykłady, także nauka języków obcych, jeśli pracownik zatrudniony jest na stanowisku wymagającym znajomości języka – nie mają one charakteru systematycznej nauki szkolnej w znaczeniu ogólnym,
  • podnoszące poziom wiedzy ogólnej i zawodowej pracownika (m.in. nauka w szkołach publicznych i niepublicznych, w szkołach wyższych, na studiach podyplomowych).

Zasadniczym celem realizowanym przez szkolenia finansowane przez pracodawcę jest dokształcanie i doskonalenie zawodowe. Jeżeli szkolenie takie stanowi niezbędny element wykonywania przez pracownika obowiązków zawodowych na danym stanowisku, wówczas nie można uznać poniesionych przez pracodawcę kosztów szkolenia za przychód pracownika. Nie jest przy tym wymagane, aby jednostka prowadząca szkolenia posiadała akredytację kuratorium oświaty. Istotne jest, że brak związku między odbytym szkoleniem a charakterem wykonywanej pracy niejako automatycznie powoduje zaliczenie kosztów takiego szkolenia do opodatkowanych przychodów (por. interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 30 czerwca 2008 r., IPPB1/415-462/08-2/JB).

Inne świadczenia zwolnione z opodakowania

Ustawa podatkowa przewiduje wiele innych zwolnień z opodatkowania. Zwolnienia te dotyczą najczęściej ustawowo zagwarantowanych świadczeń pracowniczych.

Pierwszą grupą są świadczenia związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Zwolnienie to dotyczy zarówno świadczeń obowiązkowych wynikających z przepisów bhp (np. zapewnienie pracownikom posiłków regeneracyjnych, pranie i konserwacja odzieży roboczej), jak i ekwiwalentów pieniężnych za te świadczenia.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Puchała

Pracownik administracji samorządowej, z wykształcenia administratywista. Absolwentka Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w prawie pracy, które stało się jej pasją. Stale podnosi swoje kwalifikacje. Na co dzień zajmuje się m.in. rozliczaniem delegacji służbowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK