| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Rozliczanie podatku dochodowego od pracowników

Pracodawca zobowiązany jest w stosunku do pracownika nie tylko do wypłaty wynagrodzenia za pracę. Jest on również płatnikiem składek ZUS oraz podatku dochodowego. Musi więc dokonywać rozliczenia wynagrodzenia pod kątem podatkowym oraz odprowadzać comiesięczne zaliczki na podatek dochodowy.

Pracodawcy często motywują pracowników bezpłatnym karnetem na basen, imprezą integracyjną lub abonamentem medycznym. Organy podatkowe uznają, że jest to przychód pracownika opodatkowany jak wynagrodzenie. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika jednak, że interpretacja jest korzystna dla pracowników. W ich ocenie nieodpłatne świadczenie musi być spełnione, a jego wartość musi być wyliczona. Reasumując, kiedy pracodawca płaci za usługę ryczałtem i nie wiadomo, z czego korzystał pracownik, czyli nie można przypisać mu kwoty korzyści, przychód nie powstaje. Podobnie orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 20 sierpnia 2008 r. (III SA/Wa 625/08). W orzeczeniu tym WSA uznał, że pracownik nie musi płacić podatku od pakietów medycznych udostępnionych jemu i członkom jego rodziny przez pracodawcę. Samo udostępnienie takich pakietów nie oznacza, że pracownik skorzystał ze świadczenia. Tym samym, powołując się na przytoczony wyrok, pracownicy, którym zakład pracy pobrał podatek od abonamentu medycznego, mogą skorygować zeznanie podatkowe i złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty za rok, w którym pracodawca odprowadził podatek od takich abonamentów.

Świadczenia na rzecz pracowników zwolnione z opodatkowania

Zwolnienia podatkowe stanowią odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania. Mają one charakter przywileju, a więc prawa podatnika bez obowiązku korzystania z niego. Ustawa podatkowa wskazuje zakres wyjątków (tj. przychodów zwolnionych z opodatkowania), w ramach których można znaleźć katalog zwolnień określonych przychodów pracowniczych.

Świadczenia rzeczowe i świadczenia pieniężne z zfśs

Zwolnieniu podlega wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.

Rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy podatkowej). Źródło finansowania jest więc ściśle określone jako jedna z przesłanek zwolnienia. Bez znaczenia jest natomiast wielkość udziału w finansowaniu świadczeń rzeczowych, może być więc ono zarówno częściowe, jak i pokrywać w 100% koszt tych świadczeń.

Należy przy tym pamiętać, że ze zwolnienia korzystają jedynie świadczenia o charakterze rzeczowym, do których nie można zaliczyć upoważnienia do zakupu po ulgowej cenie (50%) np. karnetu do klubu fitness. Otrzymane w ten sposób przez pracowników dofinansowanie nie ma charakteru rzeczowego, lecz ma charakter wyłącznie pieniężny i stanowi dopłatę do ceny zakupu karnetu. Jeśli więc pracownik nie otrzymał świadczenia rzeczowego, nie może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy podatkowej. Podobną interpretację przedstawił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z 20 sierpnia 2008 r., nr IBPB2/415-983/08/BD/(KAN-5112/05/08).

Warto wspomnieć, że wskazane wyżej ograniczenie zwolnienia z opodatkowania świadczenia z funduszu socjalnego do kwoty 380 zł od 1 stycznia 2009 r. dotyczy także świadczeń pieniężnych finansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych (art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy podatkowej oraz art. 2 ustawy z 17 lipca 2009 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – DzU nr 125, poz. 1037).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Szkoła Jazdy Subaru

Kursy z doskonalenia techniki jazdy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK