| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Terminy w prawie pracy i w umowach cywilnoprawnych

Terminy w prawie pracy i w umowach cywilnoprawnych

W Kodeksie pracy i innych przepisach regulujących stosunek pracy znajduje się wiele obowiązków, które należy wykonać w określonym czasie, i uprawnień, które przysługują zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy przez wyznaczony okres. Aby prawidłowo wykonywać swoje obowiązki lub korzystać z uprawnień, należy wiedzieć, jak liczyć takie terminy i okresy.

Termin przedawnienia można liczyć jeszcze inaczej, dotyczy to szczególnych sytuacji przesunięcia urlopu, np.:

  • braku wyznaczenia przez pracodawcę terminu wykorzystania przesuniętego urlopu,
  • wyznaczenia terminu przesuniętego urlopu poza pierwszy kwartał następnego roku (czyli po 31 marca następnego roku).

Wówczas bieg 3-letniego terminu przedawnienia roszczenia o urlop rozpoczyna się z ostatnim dniem pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego (czyli 31 marca). Nie dotyczy to takich sytuacji, gdy choroba pracownika lub odosobnienie w związku z chorobą zakaźną (art. 165 pkt 1 i 2 oraz art. 166 pkt 1 i 2 k.p.) czy urlop macierzyński (art. 165 pkt 4 i art. 166 pkt 4 k.p.) trwają dłużej niż okres pierwszego kwartału następnego roku kalendarzowego (uniemożliwiają udzielenie urlopu do końca pierwszego kwartału). W tych wypadkach bieg przedawnienia rozpoczyna się z nadejściem terminu, na który nastąpiło przesunięcie urlopu.

Ponadto bieg terminu przedawnienia roszczenia o urlop rozpoczyna się:

  • bezpośrednio po zakończeniu urlopu macierzyńskiego – w przypadku pracownicy/pracownika, którym pracodawca ma obowiązek udzielić urlopu bezpośrednio po urlopie macierzyńskim,
  • w pierwszym dniu ferii szkolnych – w przypadku młodocianego, uczęszczającego do szkoły, któremu pracownik ma obowiązek udzielić urlopu w czasie ferii.

Terminy ochronne dla pracownicy w ciąży

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę pracownicy w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 § 1 k.p.) albo ma miejsce ogłoszenie upadłości lub likwidacji pracodawcy (art. 411 § 1 k.p.). Powyższa ochrona przysługuje każdej pracownicy, z wyjątkiem zatrudnionej na podstawie umowy o pracę na okres próbny nieprzekraczający 1 miesiąca (art. 177 § 1 k.p.).

Pracownica, która wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron lub wypowiedziała umowę o pracę, a nie wiedziała, że jest w ciąży lub nie wiedziała o przysługujących jej uprawnieniach, może złożyć oświadczenie o uchyleniu się od skutków prawnych złożonego oświadczenia. Pracownica powinna złożyć oświadczenie nie później niż w ciągu 7 dni od dnia, w którym dowiedziała się, że jest w ciąży. Można je także złożyć po przekroczeniu tego terminu. Dopiero niewystąpienie przez dłuższy czas przez pracownicę świadomą ciąży oraz związanych z nią uprawnień o uznanie rozwiązania umowy o pracę za bezskuteczne może świadczyć o rezygnacji przez nią z takiej możliwości (uzasadnienie wyroku SN z 11 czerwca 2003 r., I PK 206/02, OSNP 2004/16/278), przy czym Sąd nie określił bliżej, co należy rozumieć przez pojęcie „dłuższy czas”.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK