| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Terminy w prawie pracy i w umowach cywilnoprawnych

Terminy w prawie pracy i w umowach cywilnoprawnych

W Kodeksie pracy i innych przepisach regulujących stosunek pracy znajduje się wiele obowiązków, które należy wykonać w określonym czasie, i uprawnień, które przysługują zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy przez wyznaczony okres. Aby prawidłowo wykonywać swoje obowiązki lub korzystać z uprawnień, należy wiedzieć, jak liczyć takie terminy i okresy.

Ustawa nie określa jednak, od kiedy należy liczyć limit 24 miesięcy, wobec tego należy uznać, że termin ten powinien być liczony od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 22 sierpnia 2009 r.

WAŻNE!

Zasady określone w ustawie antykryzysowej dotyczące umów na czas określony będą obowiązywać do 31 grudnia 2011 r.

Przykład

Paweł N. zawarł umowę o pracę na czas określony od 1 czerwca 2009 r. do 30 maja 2009 r. Strony zamierzają zawrzeć kolejną umowę o pracę. Zatrudnienie na podstawie umowy na czas określony może trwać maksymalnie do 24 miesięcy od 22 sierpnia 2009 r.

Na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy antykryzysowej do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu 1 stycznia 2012 r. stosuje się art. 251 k.p.

Przykład

Pracodawca zawarł umowę z Anną K. do 31 grudnia 2011 r., a gdyby zawarł od 1 stycznia 2012 r. nową umowę na 1 rok, to umowa od stycznia 2012 r. będzie liczona jako pierwsza według art. 251 k.p.

Po zawarciu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia na piśmie. Należy ją wręczyć pracownikowi w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy (art. 29 § 3 k.p.). Informację można wręczyć nawet w dniu zawarcia umowy. Musi to być jednak odrębny dokument, a nie np. załącznik do umowy o pracę.

Termin 7 dni liczy się zgodnie z art. 111 i 115 k.c., co oznacza, że termin 7 dni kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. Przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia zawarcia umowy.

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

AKSJOM Doradztwo Aktuarialne

Specjalizujemy się zarówno w wycenie rezerw na świadczenie pracownicze (zgodnie z MSR 19 i KSR 6) jak i w usługach konsultingowych na rzecz instytucji finansowych (usługi aktuarialne, Wypłacalność II, zarządzanie ryzykiem, rachunkowość zakładów ubezpieczeń).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »