| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Terminy w prawie pracy i w umowach cywilnoprawnych

Terminy w prawie pracy i w umowach cywilnoprawnych

W Kodeksie pracy i innych przepisach regulujących stosunek pracy znajduje się wiele obowiązków, które należy wykonać w określonym czasie, i uprawnień, które przysługują zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy przez wyznaczony okres. Aby prawidłowo wykonywać swoje obowiązki lub korzystać z uprawnień, należy wiedzieć, jak liczyć takie terminy i okresy.

Ustawa nie określa jednak, od kiedy należy liczyć limit 24 miesięcy, wobec tego należy uznać, że termin ten powinien być liczony od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 22 sierpnia 2009 r.

WAŻNE!

Zasady określone w ustawie antykryzysowej dotyczące umów na czas określony będą obowiązywać do 31 grudnia 2011 r.

Przykład

Paweł N. zawarł umowę o pracę na czas określony od 1 czerwca 2009 r. do 30 maja 2009 r. Strony zamierzają zawrzeć kolejną umowę o pracę. Zatrudnienie na podstawie umowy na czas określony może trwać maksymalnie do 24 miesięcy od 22 sierpnia 2009 r.

Na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy antykryzysowej do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu 1 stycznia 2012 r. stosuje się art. 251 k.p.

Przykład

Pracodawca zawarł umowę z Anną K. do 31 grudnia 2011 r., a gdyby zawarł od 1 stycznia 2012 r. nową umowę na 1 rok, to umowa od stycznia 2012 r. będzie liczona jako pierwsza według art. 251 k.p.

Po zawarciu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia na piśmie. Należy ją wręczyć pracownikowi w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy (art. 29 § 3 k.p.). Informację można wręczyć nawet w dniu zawarcia umowy. Musi to być jednak odrębny dokument, a nie np. załącznik do umowy o pracę.

Termin 7 dni liczy się zgodnie z art. 111 i 115 k.c., co oznacza, że termin 7 dni kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. Przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia zawarcia umowy.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rachelski i Wspólnicy Kancelaria Prawna

Uwalniamy od problemów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK