| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Terminy w prawie pracy i w umowach cywilnoprawnych

Terminy w prawie pracy i w umowach cywilnoprawnych

W Kodeksie pracy i innych przepisach regulujących stosunek pracy znajduje się wiele obowiązków, które należy wykonać w określonym czasie, i uprawnień, które przysługują zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy przez wyznaczony okres. Aby prawidłowo wykonywać swoje obowiązki lub korzystać z uprawnień, należy wiedzieć, jak liczyć takie terminy i okresy.

Ustawa nie określa jednak, od kiedy należy liczyć limit 24 miesięcy, wobec tego należy uznać, że termin ten powinien być liczony od dnia wejścia w życie ustawy, czyli od 22 sierpnia 2009 r.

WAŻNE!

Zasady określone w ustawie antykryzysowej dotyczące umów na czas określony będą obowiązywać do 31 grudnia 2011 r.

Przykład

Paweł N. zawarł umowę o pracę na czas określony od 1 czerwca 2009 r. do 30 maja 2009 r. Strony zamierzają zawrzeć kolejną umowę o pracę. Zatrudnienie na podstawie umowy na czas określony może trwać maksymalnie do 24 miesięcy od 22 sierpnia 2009 r.

Na podstawie art. 34 ust. 2 ustawy antykryzysowej do umów o pracę zawartych na czas określony trwających w dniu 1 stycznia 2012 r. stosuje się art. 251 k.p.

Przykład

Pracodawca zawarł umowę z Anną K. do 31 grudnia 2011 r., a gdyby zawarł od 1 stycznia 2012 r. nową umowę na 1 rok, to umowa od stycznia 2012 r. będzie liczona jako pierwsza według art. 251 k.p.

Po zawarciu umowy o pracę pracodawca ma obowiązek przekazać pracownikowi informację o warunkach zatrudnienia na piśmie. Należy ją wręczyć pracownikowi w terminie 7 dni od dnia zawarcia umowy (art. 29 § 3 k.p.). Informację można wręczyć nawet w dniu zawarcia umowy. Musi to być jednak odrębny dokument, a nie np. załącznik do umowy o pracę.

Termin 7 dni liczy się zgodnie z art. 111 i 115 k.c., co oznacza, że termin 7 dni kończy się z upływem ostatniego dnia. Jeżeli koniec terminu przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, termin upływa dnia następnego. Przy obliczaniu terminu nie uwzględnia się dnia zawarcia umowy.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

PRACUJ W UNII

wszystko o pracy w Unii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK