| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Związki zawodowe w firmie

Związki zawodowe w firmie

Jeżeli pracodawca w zakładzie pracy, w którym działają związki zawodowe, nie wykonuje wobec nich swoich obowiązków, może to skutkować problemami z utrzymaniem dyscypliny pracy w zakładzie, a w niektórych przypadkach nawet odpowiedzialnością karną osób zarządzających zakładem.

Do wypowiedzenia zmieniającego stosuje się odpowiednio przepisy o wypowiedzeniu umów o pracę, a więc okres wypowiedzenia będzie zależny od:

  • zakładowego stażu pracy (przy umowie na czas nieokreślony),
  • okresu, na który zawarto umowę na okres próbny.

Okres wypowiedzenia będzie wynosić 2 tygodnie przy umowie okresowej dłuższej niż 6 miesięcy (jeżeli strony wypowiedzenie przewidziały).

Pracownik może przyjąć proponowane warunki, składając stosowne oświadczenie. Dorozumiane wyrażenie zgody następuje także, gdy przed upływem połowy okresu wypowiedzenia pracownik nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia proponowanych warunków płacowych. Pouczenie o tym musi zawierać pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy - jeśli go nie zawierało, to pracownik ma prawo złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków do końca okresu wypowiedzenia.

Ochrona nie dotyczy wygaśnięcia stosunku pracy ani też rozwiązania stosunku pracy na mocy porozumienia stron.

Współpraca pracodawcy i związków zawodowych

Istnienie w zakładzie pracy organizacji związkowych połączone jest nie tylko z koniecznością uzgadniania czy konsultowania z nimi wielu spaw pracowniczych, współtworzenia wewnętrznych przepisów prawa pracy itp. Wiąże się to także z nałożonymi na pracodawcę obowiązkami ułatwiania działalności tych organizacji, a z drugiej strony pewnymi obowiązkami informacyjnymi nałożonymi na związki.

Udostępnianie pomieszczeń i urządzeń

Nałożonego na pracodawcę obowiązku udostępnienia zakładowej organizacji związkowej pomieszczeń i urządzeń technicznych niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej w zakładzie pracy nie można traktować jako obowiązku względnego. Wskazywać mogłaby na to konieczność zawarcia w tej kwestii umowy z organizacją związkową. W razie gdy do zawarcia takiej umowy by nie doszło, pracodawca nie jest związany koniecznością przekazania pomieszczeń i urządzeń związkowi. Musimy jednak rozróżnić brak porozumienia ze względu na rozbieżności w trakcie negocjacji od odmowy zawarcia takiej umowy.

Przykład

Związek zawodowy wystąpił do pracodawcy X o udostępnienie pomieszczenia na biuro związku. Pracodawca stwierdził, że nie musi zawierać umowy w tym zakresie. Takie działanie pracodawcy może zostać uznane za utrudnianie prowadzenia działalności związkowej zagrożone karą grzywny albo ograniczenia wolności (art. 35 ustawy).

U pracodawcy Z strony prowadziły rozmowy w sprawie udostępnienia tego pomieszczenia, ale ze względu na brak porozumienia co do ponoszonych kosztów opłat eksploatacyjnych ostatecznie umowa nie została zawarta. W takim przypadku, przy założeniu prowadzenia przez pracodawcę Z rozmów w dobrej wierze, nie można mu postawić wyżej wspomnianego zarzutu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Finesia Consulting Sp. z o.o.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK