| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Okres podróży służbowej a czas pracy pracownika

Okres podróży służbowej a czas pracy pracownika

Pracownik odbywa podróż służbową na podstawie polecenia wyjazdu wydanego przez pracodawcę. Polecenie takie powinno określać zadanie, jakie pracownik jest zobowiązany wykonać, oraz termin i miejsce jego wykonania.

Typowa podróż służbowa
Z typową podróżą służbową mamy do czynienia, gdy przemieszczanie się pracownika ma miejsce wyjątkowo na tle innych jego obowiązków.
Z kolei nietypowa podróż służbowa obejmuje wyjazdy pracowników, których praca wiąże się z koniecznością stałego przemieszczania się, np. przedstawiciela handlowego, akwizytora, kierowcy. Istotą obowiązków pracowniczych tych osób jest ich stałe wykonywanie w podróży.
W praktyce przyjmuje się, zgodnie z przeważającym orzecznictwem SN, że do czasu pracy wlicza się czas faktycznego (rzeczywistego) wykonywania zadania (czynności) będącego celem podróży służbowej. Natomiast okres podróży służbowej pracownika do miejsca delegowania i z powrotem nie wchodzi z reguły w zakres czasu pracy (por. wyrok SN z 23 czerwca 2005 r., II PK 265/04, OSNP 2006/5-6/76, wyrok SN z 27 października 1981 r., I PR 85/81, OSNCP 1982/5-6/1982/76, wyrok SN z 21 października 1982 r., I PR 85/82, Służba Pracownicza 1983/1). Sama podróż służbowa nie jest wykonywaniem pracy, jednak jej odbywanie - na polecenie przełożonego - w normalnym czasie pracy jest równoznaczne z wykonywaniem w tym czasie pracy, ale nie odwrotnie, tj. odbywanie podróży służbowej poza czasem pracy nie przekształca podróży w pracę ani w czas pracy (wyrok SN z 27 października 1981 r., I PR 85/81, OSNCP 1982/5-6/76).
Ze stanowiska SN należy także wywnioskować, że przejazdu do miejsca delegowania i z powrotem nie zalicza się do czasu pracy także wtedy, gdy podróż służbowa przypada w dniu wolnym od pracy.
Inne okresy podróży służbowej nie są co do zasady uznawane za czas pracy, a w konsekwencji nie są wynagradzane. W ocenie SN pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia za samo podróżowanie, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Jednocześnie pracodawca nie może domagać się od pracownika odpracowania godzin podróży.
Powyżej przedstawione stanowisko uzasadnia się tym, że w czasie podróży pracownik nie świadczy pracy oraz nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy w warunkach umożliwiających jego kontrolę. Należy podkreślić, że stanowisko to, mimo że stosowane w praktyce i mające oparcie w orzecznictwie, jest krytykowane przez wielu specjalistów z prawa pracy. Ich zdaniem, czas spędzony w podróży służbowej, w tym czas przejazdu i powrotu nieodłącznie związany z wykonaniem pracy, bez żadnych dodatkowych uwarunkowań i okoliczności towarzyszących, podlega wliczeniu do czasu pracy. Według tego stanowiska, do czasu pracy należy wliczać cały okres podróży służbowej, a zatem łącznie z podróżą w dniu dla pracownika wolnym od pracy.
W ramach typowej podróży służbowej można wyróżnić:
• czas samej podróży (tj. czas przejazdu do miejsca wykonania zadania i powrotu), który przypadać może:
- w czasie pracy określonym w rozkładzie obowiązującym pracownika albo
- poza czasem pracy określonym w rozkładzie obowiązującym pracownika,
• wykonywanie zleconego zadania, które może mieć miejsce:
- w godzinach odpowiadających obowiązującemu pracownika rozkładowi czasu pracy albo
- poza godzinami odpowiadającymi obowiązującemu pracownika rozkładowi czasu pracy.
PRZYKŁAD
TYPOWA PODRÓŻ SŁUŻBOWA
Pracownik jest zatrudniony na stanowisku specjalisty do spraw wsparcia użytkownika. Jako miejsce pracy wskazano w umowie siedzibę pracodawcy. Do obowiązków pracownika należy usuwanie awarii komputerowych w sklepach położonych w różnych miastach poza stałym miejscem pracy, ale również instalowanie sprzętu komputerowego oraz wdrażanie oprogramowania. Podróż służbowa wypada średnio rzadziej niż raz w tygodniu. Jest to typowa podróż służbowa.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Transportu Samochodowego

Instytut Transportu Samochodowego prowadzi, koordynuje i popularyzuje badawczo-wdrożeniową działalność naukową w dziedzinie transportu samochodowego. ITS istnieje od 1952 roku i jest najstarszą tego typu jednostką badawczą w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK