| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak rozliczyć w ZUS wypłatę wyrównania zasiłków

Jak rozliczyć w ZUS wypłatę wyrównania zasiłków

Od 3 miesięcy pracodawcy mają obowiązek wypłacać wyrównania wynagrodzeń chorobowych i zasiłków na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r. (SK 16/06). Wyrok ten dotyczy zasad wliczania do podstawy wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych składników wynagrodzenia, od których pracownik opłacił składkę na ubezpieczenie chorobowe, a które nie są mu wypłacane za okres pobierania zasiłków.

Zakres regulacji

Przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego oraz pozostałych świadczeń w razie choroby i macierzyństwa należy uwzględniać składniki wynagrodzenia, od których jest odprowadzana składka na ubezpieczenie chorobowe. Do podstawy wymiaru nie należy wliczać składników, co do których obowiązujące u pracodawcy przepisy płacowe albo umowy o pracę (u pracodawców niemających obowiązku tworzenia regulaminów wynagradzania) zawierają jednoznaczne postanowienia o zachowywaniu przez pracownika prawa do tego składnika wynagrodzenia za okres pobierania zasiłku.

Ubezpieczeni, którym przed wejściem w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego obliczono podstawę wymiaru zasiłku bez uwzględnienia składników wynagrodzenia, do których nie mieli prawa w okresie pobierania zasiłku, mogą wystąpić do ZUS lub pracodawcy o ponowne ustalenie podstawy wymiaru zasiłku z uwzględnieniem tych składników. W takich przypadkach pracodawca ma obowiązek, na wniosek pracownika, przeliczyć podstawę wymiaru zasiłków i wypłacić wyrównanie. Wyrównując zasiłek przysługujący za okres poprzedzający dzień ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego, pracodawca ma obowiązek wypłacić wyrównanie wraz z ustawowymi odsetkami. Od 15 października 2005 r. odsetki te wynoszą 11,5% w stosunku rocznym (od 10 stycznia do 14 października 2005 r. wynosiły 13,5% w skali roku).

Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 28 sierpnia 2008 r. kwoty wyrównań zasiłków z ubezpieczeń społecznych oraz odsetek od tych wyrównań, wypłacanych na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 24 czerwca 2008 r., powinny zostać rozliczone w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne.

Przeliczanie podstawy wymiaru dotyczy także wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, wypłacanych ze środków pracodawcy. Wynagrodzenia te są bowiem obliczane według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego. Jednak o kwoty ewentualnych odsetek za opóźnienie w wypłacie wyrównania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby pracodawca nie może pomniejszyć należnych za dany miesiąc składek na ubezpieczenia społeczne.

WAŻNE!

Pracodawca nie może rozliczyć w ciężar składek wyrównania wynagrodzenia chorobowego (należnego za pierwsze 33 dni choroby w roku kalendarzowym) ani odsetek wypłacanych wraz z tym wyrównaniem.

Wyrównanie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy

W przypadku wypłaty wyrównania wynagrodzenia ubezpieczonego za czas niezdolności do pracy z powodu choroby płatnik składek powinien wypełnić imienny raport miesięczny ZUS RSA, wpisując:

w bloku III.A - dane identyfikacyjne osoby ubezpieczonej,

w bloku III.B, w polu 01 - właściwy kod tytułu ubezpieczenia (np. 01 10 xx). W przypadku wypłaty wyrównania ubezpieczonemu, który w dniu wypłaty wyrównania nie podlega ubezpieczeniom u danego płatnika składek, należy użyć kodu tytułu ubezpieczenia 30 00 xx,

w bloku III.B, w polu 02 - kod świadczenia/przerwy 335 „wyrównanie wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy z powodu choroby, finansowane ze środków pracodawcy”,
w bloku III.B, w polu 03 i 04 - ostatni okres, za który przysługuje wyrównanie wynagrodzenia,
w bloku III.B, w polu 05 - liczbę dni zgodną z okresem wykazanym w bloku III.B, w polu 03 i 04,
w bloku III.B, w polu 07 - łączną kwotę wyrównania wynagrodzenia za cały okres, którego dotyczy wypłata.
WAŻNE!

Jeśli pracownik ma prawo do wyrównania świadczeń za różne okresy, w raporcie ZUS RSA należy wykazać całą kwotę wyrównania i ostatni okres, za który przysługuje wyrównanie.

PRZYKŁAD

Zakład pracy wypłacił pracownikowi w styczniu 2007 r. wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby za okres od 8 do 19 stycznia 2007 r. Następnie w grudniu 2007 r. płatnik wypłacił pracownikowi wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy z powodu choroby za okres od 17 do 21 grudnia 2007 r.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Perfecta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK