| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak należy prawidłowo zawrzeć umowę o pracę nakładczą

Jak należy prawidłowo zawrzeć umowę o pracę nakładczą

Umowa o pracę nakładczą powinna być zawarta na piśmie. Należy w niej określić m.in. rodzaj umówionej pracy, zasady wynagradzania oraz minimalną miesięczną ilość pracy. Strony mogą także ustalić, że wykonawca będzie korzystał w pracy z własnych maszyn lub urządzeń.

Wypowiedzenie umowy

Przepisy rozporządzenia regulującego pracę nakładczą przewidują możliwość wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny i na czas nieokreślony. Okres wypowiedzenia umowy zawartej na okres próbny wynosi dwa tygodnie, niezależnie od czasu, na jaki została ona zawarta. Jednolity jest także okres wypowiedzenia umowy zawartej na czas nieokreślony. Wynosi on jeden miesiąc i kończy się ostatniego dnia miesiąca kalendarzowego.

W przeciwieństwie do umów cywilnoprawnych praca nakładcza daje wykonawcy gwarancję stabilności zatrudnienia. Nakładca nie może bowiem wypowiedzieć umowy w okresie urlopu wypoczynkowego wykonawcy ani w czasie jego niezdolności do pracy z powodu choroby lub odosobnienia ze względu na chorobę zakaźną, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia.

Zakaz dotyczy także wypowiadania umowy w okresie między powołaniem wykonawcy na ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe a ich odbyciem. Wyłączenie ochrony w obu przypadkach następuje tylko w razie ogłoszenia upadłości nakładcy lub jego likwidacji albo zaniechania przez niego systemu pracy nakładczej.

Chroniony jest także członek zarządu zakładowej organizacji związkowej zatrudniony na podstawie umowy o pracę nakładczą. Nakładca nie może bowiem, bez zgody zakładowej organizacji związkowej, wypowiedzieć ani rozwiązać umowy z wykonawcą pełniącym taką funkcję, chyba że jest to uzasadnione ogłoszeniem upadłości nakładcy lub jego likwidacją albo zaniechaniem przez niego systemu pracy nakładczej, osiągnięciem wieku emerytalnego lub uzyskaniem prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Ochrona obejmuje także kobietę wykonującą pracę nakładczą w okresie ciąży i urlopu macierzyńskiego. W tym czasie nie można bowiem wypowiedzieć ani rozwiązać z nią umowy zawartej na czas nieokreślony, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy. Ochrona nie obowiązuje także w razie ogłoszenia upadłości nakładcy lub jego likwidacji albo zaniechania przez niego systemu pracy nakładczej. Natomiast umowa zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Snochowska

Aplikantka radcowska w OIRP w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK