| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Kiedy nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego

Kiedy nie przysługują świadczenia z ubezpieczenia chorobowego

Prawo do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych w razie choroby i macierzyństwa przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym. Nie jest to jedyny warunek przyznania tych świadczeń. Znaczenie ma również data powstania niezdolności do pracy oraz okres, przez jaki wnioskujący o świadczenie podlega ubezpieczeniu.PRZYKŁAD


Krzysztof W. jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 2 ha przeliczeniowych. Został zatrudniony na okres próbny od 5 maja do 30 czerwca br. Pracownik choruje od 9 czerwca do 11 lipca br. Za okres od 9 do 30 czerwca br. otrzyma wynagrodzenie chorobowe. Pracodawca nie podpisał z panem Krzysztofem kolejnej umowy o pracę. Za okres od 1 do 11 lipca nie przysługuje mu zasiłek chorobowy, ponieważ nadal podlega obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu rolników.


 


7. Pytania i odpowiedzi


(?) Pracownik miał kolejne zwolnienia lekarskie od 23 kwietnia do 11 lipca br. W tym roku wykorzystał już 33 dni wynagrodzenia chorobowego. Został wezwany 30 czerwca do lekarza orzecznika ZUS w sprawie kontroli zwolnienia lekarskiego, a 1 lipca dostarczył nam zaświadczenie od lekarza orzecznika ZUS ZLA/K. Jak ustalić prawo do zasiłku chorobowego dla tego pracownika?


Lekarz orzecznik ZUS po przeprowadzeniu badania pracownika uznał, że pracownik jest zdolny do pracy od 1 lipca 2008 r. Dlatego zasiłek chorobowy nie przysługuje pracownikowi od następnego dnia po dniu przeprowadzonego badania, tj. za okres od 1 do 11 lipca br.


 


(?) Pracownik złożył wniosek o wypłatę zasiłku opiekuńczego na chorego 5-letniego syna. We wniosku zaznaczył, że nie ma domownika, który mógłby zapewnić opiekę dziecku. Jego żona jest również naszym pracownikiem i od 6 miesięcy przebywa na urlopie wychowawczym. Czy w tym przypadku pracownik ma prawo do zasiłku opiekuńczego?


Żona, która jest na urlopie wychowawczym, jest domownikiem, który może zapewnić opiekę choremu dziecku. W tym przypadku pracownik nie ma prawa do zasiłku opiekuńczego.


 


(?) Pracownik jest na zwolnieniu lekarskim od 3 lutego br. Teraz doniósł kolejne zwolnienie od 26 czerwca do 2 lipca br. W zaświadczeniu jest wpisany kod „C”. Jak mamy postąpić z wypłatą zasiłku chorobowego? Czy pracownik będzie miał przerwę w niezdolności do pracy?


Pracownik nie ma prawa do zasiłku chorobowego od 26 do 30 czerwca, tj. za pierwsze 5 dni choroby określonej tym zwolnieniem lekarskim. Lekarz na zwolnieniu lekarskim wpisał kod „C”, co oznacza, że niezdolność do pracy pracownika została spowodowana nadużyciem alkoholu. Okres ten powinni Państwo wliczyć do okresu zasiłkowego. Dlatego w okresie zasiłkowym nie będzie przerwy.


 


Bogusław Nowakowski


specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych


 


Publikacja: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń nr 14 z dnia 25.07.2008 r.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK