| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Pracodawca otrzymujący refundację musi zobowiązać się do zatrudnienia na podstawie umowy o pracę wszystkich młodocianych finansowanych z Funduszu Pracy przez 6 miesięcy po zakończeniu przygotowania zawodowego.

Przykład

Pracodawca rozwiązał umowę o pracę z młodocianym z powodu likwidacji firmy. Stało się to już po 15 listopada.

Nowy pracodawca młodocianego może ubiegać się także o refundację, mimo że minął już termin składania wniosku. Terminu powyższego nie stosuje się bowiem w razie umożliwienia młodocianemu kontynuowania nauki zawodu u nowego pracodawcy, w czasie trwania roku szkolnego, w związku z rozwiązaniem umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z dotychczasowym pracodawcą z powodu:

ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,

reorganizacji zakładu pracy uniemożliwiającej kontynuowanie przygotowania zawodowego,

orzeczenia lekarskiego zawierającego przeciwwskazania do kontynuowania nauki w danym zawodzie przez młodocianego.

Wniosek (a tym samym refundacja) może dotyczyć tylko ograniczonej liczby młodocianych. Jest to mianowicie:

• nie więcej niż trzech młodocianych w odniesieniu do pracodawców zatrudniających wyłącznie młodocianych,

• nie więcej niż trzykrotna liczba pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy (niebędących młodocianymi).

Przykład

W zakładzie pracy zatrudnionych jest 25 pracowników. Z tego 16 na pełne etaty, 3 na 3/4 etatu i 4 na 1/2 etatu i 2 osoby na 1/4 etatu. Czterech pracowników pracujących na pół etatu zatrudnionych jest na podstawie umów na czas określony, 2 osoby zatrudnione na 1/4 etatu mają umowy na okres próbny, pozostałe osoby zatrudnione są na czas nieokreślony. Pracodawca chciałby zatrudnić młodocianych w celu przygotowania zawodowego i uzyskać refundację z tego tytułu.

W przedstawionej sytuacji nie bierzemy pod uwagę 2 pracowników zatrudnionych na podstawie umów o pracę zawartych na okres próbny oraz 4 osób pracujących na czas określony. Nie ma tutaj znaczenia wymiar ich czasu pracy, gdyż zawsze bierzemy pod uwagę tylko rodzaj umowy o pracę.

Pozostałych pracowników musimy przeliczyć na pełne etaty - pracodawca zatrudnia w takim ujęciu 18,25 osoby.

Pamiętając o tym, że maksymalna liczba zatrudnianych młodocianych uzależniona jest od liczby pracowników zatrudnionych na czas nieokreślony w przeliczeniu na pełne etaty, pracodawca może ubiegać się więc o refundację maksymalnie za 54 młodocianych (18,25 pełnego etatu x 3 = 54,75, co musimy odnieść w dół do pełnej liczny i otrzymujemy 54 pracowników młodocianych).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK