| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

Szczególnym rozwiązaniem jest zaliczanie do czasu pracy młodocianego czasu nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, bez względu na to, czy odbywa się ona w godzinach pracy. Pracodawca zobowiązany jest zwolnić młodocianego od pracy na czas potrzebny do wzięcia udziału w zajęciach szkolnych w związku z dokształcaniem się. Postanowienia te wynikają z obowiązku dokształcania się pracowników młodocianych.

Młodocianemu przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 48 godzin nieprzerwanego odpoczynku, który powinien obejmować niedzielę.

Pracownikowi młodocianemu przysługuje dłuższa niż pozostałym pracownikom przerwa w pracy. W sytuacji gdy dobowy wymiar czasu pracy przekracza 4,5 godziny, pracodawca jest zobowiązany wprowadzić przerwę w pracy, wliczoną do czasu pracy, która musi trwać nieprzerwanie przez 30 minut. Przypomnijmy, że pracownikom pełnoletnim przerwa w pracy przysługuje, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy wynosi co najmniej 6 godzin i trwa ona tylko 15 minut.

Młodocianych nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej. Nie ma jednak bezpośrednich ograniczeń w odniesieniu do delegowania ich poza stałe miejsce pracy. Młodociany podlega jednak władzy rodzicielskiej, a wyjazd służbowy może tę władzę ograniczyć przez jednostronną czynność pracodawcy (polecenie służbowe). Uważam, że w związku z tym wyjazd służbowy możliwy jest po uzyskaniu zgody rodziców lub opiekunów pracownika młodocianego.

Pora nocna dla pracowników młodocianych przypada między godzinami 22.00 a 6.00, zaś dla pracowników przed ukończeniem 16. roku życia między godzinami 20.00 a 6.00. Dla pozostałych (dorosłych) pracowników pora nocna obejmuje kolejnych 8 godzin między godzinami 21.00 i 7.00, konkretnie określone w przepisach wewnątrzzakładowych.

WAŻNE!

Przerwa w pracy młodocianego obejmująca porę nocną powinna trwać nieprzerwanie nie mniej niż 14 godzin.

Prawo do pierwszego urlopu młodociany uzyskuje z upływem 6 miesięcy pracy. Nabywa wtedy prawo do 12 dni roboczych urlopu. Regulacja ta dotyczy pierwszej pracy danej osoby. W każdym następnym miejscu pracy pracodawca uwzględnia wcześniejsze okresy zatrudnienia. Z upływem roku pracy młodociany uzyskuje prawo do urlopu w wymiarze 26 dni roboczych. Istotne jest to, że urlop przysługujący po 6 miesiącach zatrudnienia nie jest urlopem zaliczkowym. Po roku pracy młodociany ma już zatem łącznie prawo do 38 dni urlopu (oczywiście, jeżeli wcześniej nie zdążyłby urlopu wykorzystać).

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK