| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

WAŻNE!

Poborowy w okresie odbywania służby zastępczej nie pozostaje w stosunku pracy z podmiotem, na rzecz którego wykonuje pracę.

Niemniej jednak w stosunku do niego stosuje się wiele przepisów Kodeksu pracy dotyczących:

• obowiązków pracodawcy i pracownika,

• nagród i wyróżnień,

• kar za naruszenie porządku i dyscypliny pracy,

• ochrony wynagrodzenia za pracę,

• odpowiedzialności materialnej pracownika,

• świadczeń przysługujących w okresie czasowej niezdolności do pracy,

• czasu pracy,

• bhp.

Przykład

Pracodawca, u którego część prac wykonują poborowi, postanowił na koniec roku wypłacić jednemu z nich nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków. Czy od tej nagrody należy odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy i odprowadzić od niej składki ubezpieczeniowe?

Nie, ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zwalnia w art. 21 ust. 1 pkt 15 lit. b świadczenia otrzymywane z tytułu odbywania służby zastępczej z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Za takie świadczenie należy uznać także nagrodę pieniężną wypłaconą poborowemu przez pracodawcę. Nagroda ta została wypłacona na podstawie odpowiednio stosowanych przepisów Kodeksu pracy o nagrodach i wyróżnieniach, dlatego należy uznać ją za świadczenie wypłacone w związku z odbywaniem służby zastępczej.

Natomiast składki na ubezpieczenia społeczne w związku z odbywaniem służby zastępczej naliczane są od świadczenia pieniężnego ustalonego na podstawie przepisów o służbie zastępczej (art. 18 ust. 4d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Składka na ubezpieczenia społeczne od wypłaconej poborowemu nagrody nie powinna zatem zostać opłacona.

Do poborowych mają zastosowanie przepisy Kodeksu pracy dotyczące świadczeń z tytułu czasowej niezdolności do pracy. Chodzi tu o art. 92 k.p., na podstawie którego przez 33 dni nieobecności w pracy z powodu choroby w roku kalendarzowym poborowemu przysługuje świadczenie otrzymywane w związku z odbywaniem służby zastępczej. Nie obciąża to jednak w żaden sposób pracodawcy, gdyż nie ponosi on kosztów wynagrodzenia poborowego.

W okresie niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 33 dni w roku kalendarzowym poborowemu przysługuje zasiłek chorobowy. Zasady jego przyznania i pobierania określa ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.). Zaznaczmy, że zasiłek chorobowy może przysługiwać dopiero po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Niebudek

Adwokat i doradca podatkowy. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. W latach 2010–2013 Dyrektor Departamentu Prawnego w Kancelarii Adwokackiej w Warszawie. Ukończył WPiA na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Specjalista w zakresie postępowań podatkowych, wielokrotnie reprezentował swoich klientów przed organami podatkowymi i sądami administracyjnymi. W zakresie bieżącego doradztwa podatkowego, prowadził procesy optymalizacji podatkowych m.in. przy projektach dotyczących skomplikowanych transakcji gospodarczych, w szczególności łączenia spółek kapitałowych, podziału przez wydzielenie oraz przekształcenia spółek kapitałowych. Uczestniczył w przeglądach prawnych i podatkowych prowadzonych pod kątem identyfikacji ryzyka i możliwości optymalizacji. Jest doświadczonym wykładowcą, działalnością szkoleniową zajmuje się od 2011 r. Jego doświadczenie szkoleniowe obejmuje ponad 400 szkoleń (ponad 2500 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, procedury podatkowej, cen transferowych, oraz delegacji krajowych i zagranicznych. Współpracownik największych polskich firm szkoleniowych. Realizował szkolenia zarówno dla sektora prywatnego, jak i dla jednostek sektora publicznego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK