| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak uzupełnić braki kadrowe

Jak uzupełnić braki kadrowe

Korzystanie z pracy ludzkiej kosztuje. Jest tak zarówno wówczas, gdy zatrudniamy pracowników, jak i wtedy, gdy osoby wykonujące na naszą rzecz pracę związane są umowami cywilnoprawnymi.

• zapewnia stażyście, na zasadach przewidzianych dla pracowników, bezpłatne posiłki i napoje,

• informuje starostę o przypadkach przerwania stażu oraz o każdym dniu nieusprawiedliwionej nieobecności stażysty, jak również o innych zdarzeniach istotnych do realizacji programu (np. wypadek, ciąża, planowana restrukturyzacja zakładu pracy). Powinien to zrobić niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od wystąpienia danego zdarzenia,

• po zakończeniu stażu wydaje bezrobotnemu opinię. Powinna ona zawierać informacje o zadaniach realizowanych przez stażystę. Pracodawca zobowiązany jest również do wydania stażyście zaświadczenia o odbyciu stażu (art. 53 ust. 5 ustawy).

Jedyne koszty związane z przyjęciem stażysty to przeszkolenie bhp (w zakresie wynikającym z pracy, którą ma wykonywać) i ppoż. oraz ewentualne utworzenie (doposażenie) stanowiska pracy. Koszty niezbędnych badań lekarskich (mających określić zdolność do wykonywania danej pracy) finansowane są z Funduszu Pracy, a kieruje na nie starosta.

W zamian można otrzymać darmową pomoc na okres nawet 12 miesięcy. Okres ten można potraktować jako swoisty czas próbny przeznaczony na poznanie danej osoby i ocenę jej pod kątem ewentualnego zatrudnienia.

Pracodawca może wnioskować w pewnych sytuacjach o pozbawienie bezrobotnego możliwości kontynuowania stażu.

Może się tak stać w dwóch przypadkach mających charakter porównywalny z przyczynami zwolnienia dyscyplinarnego pracownika:

• nieusprawiedliwionej nieobecności podczas więcej niż jednego dnia pracy;

• naruszenia podstawowych obowiązków określonych w regulaminie pracy (lub obowiązujących u danego pracodawcy na podstawie obwieszczenia pracodawcy - w odniesieniu do pracodawców niezobowiązanych do wydawania regulaminu pracy).

• Przygotowanie zawodowe w miejscu pracy

Zbliżoną do stażu formą jest przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, czyli zdobywanie nowych kwalifikacji lub umiejętności zawodowych przez praktyczne wykonywanie zadań zawodowych na stanowisku pracy według ustalonego programu. Może to trwać przez okres do 6 miesięcy.

Przepisy nie ograniczają kręgu pracodawców, u których to swoiste „przyuczenie” może się odbywać, może to być więc każdy pracodawca.

Przygotowaniem zawodowym objęci będą:

• długotrwale bezrobotni lub kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka,

• bezrobotni powyżej 50. roku życia,

• bezrobotni bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego lub bez wykształcenia średniego,

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK