| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Czy zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, zgodnie z ogólnym przekonaniem panującym wśród osób poszukujących pracy, rzeczywiście jest korzystniejsze. Czy warto upierać się przy tej formie świadczenia pracy, niejednokrotnie tracąc szansę na wykonywanie upragnionego zawodu.

• roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone.

W przypadku stosunku pracy roszczenia ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym stały się wymagalne, zaś w ograniczonym zakresie z upływem roku. Jedynie w przypadku umyślnego wyrządzenia szkody przez pracownika znajdują zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.

Zalety i wady. Cechy odróżniające

Czy warto zatem „przejść” na umowę zlecenia? Przed podjęciem ostatecznej decyzji na pewno trzeba udzielić sobie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób zamierzamy świadczyć nasze usługi, czy będzie miało to charakter ciągły czy tylko doraźny. Od tego zależy, czy będziemy zmuszeni założyć działalność gospodarczą, co wiąże się z dodatkowymi uciążliwościami, a następnie dodatkową „pracą papierkową”, czy też nie. Rejestracja bowiem nie jest potrzebna, jeśli osoba nie ma możliwości stałego zarobku i zamierza tylko od czasu do czasu wykonywać jakieś prace. Nie spełnia wówczas przesłanek definicji przedsiębiorcy.

Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną - wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą (art. 4 ust. 1 ustawy z 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej - DzU z 2007 r. nr 155, poz. 1095 ze zm.).

Natomiast przez działalność gospodarczą rozumiemy zarobkową działalność wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodową, wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły.

Niezwykle istotna jest również kwestia opłacania składek ZUS. Ten rodzaj zatrudnienia z pewnością jest korzystniejszy dla pracodawców, obowiązek rozliczenia się z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w zasadzie w całości został przerzucony na zleceniobiorcę (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej, a z tego typu umowami spotykamy się częściej w praktyce).

Przykład

Jeśli zleceniobiorca nie wykonuje zlecenia w ramach działalności gospodarczej, lecz tylko w ramach działalności osobistej, to od jego wynagrodzenia zatrudniający musi odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy w wysokości 19%, stosując przy tym 20% lub 50% koszty uzyskania przychodu oraz musi odprowadzić składki do ZUS, jeśli tylko zleceniobiorca nie ma innego tytułu do ubezpieczenia (np. innej umowy zlecenia, pracy w innym miejscu). Natomiast jeśli zleceniobiorca wykonuje zlecenie w ramach własnej firmy, to wypłacając mu wynagrodzenie, zatrudniający nie musi odprowadzać ani podatku dochodowego, ani składek do ZUS, które zleceniobiorca opłaca z tytułu tej działalności gospodarczej.

Polecamy artykuły

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Szlawski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK