| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Czy zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, zgodnie z ogólnym przekonaniem panującym wśród osób poszukujących pracy, rzeczywiście jest korzystniejsze. Czy warto upierać się przy tej formie świadczenia pracy, niejednokrotnie tracąc szansę na wykonywanie upragnionego zawodu.

Zawarcie kontraktu wiąże się również z bardzo dużą odpowiedzialnością, w końcu nierzadko jednej osobie powierzamy prowadzenie całego przedsiębiorstwa, stąd z jednej strony w umowie musi być dość precyzyjnie uregulowana kwestia rozstania się z menedżerem - w zasadzie klauzule ułatwiające zerwanie kontraktu, z drugiej zaś umowę taką podpisujemy z fachowcami, stąd musimy konstruować tak poszczególne postanowienia umowne, aby zapewnić mu stosunkowo dużą swobodę działania i jednocześnie stabilizację zatrudnienia.

Należy pamiętać również, że to właśnie na odpowiednim poziomie ukształtowane wynagrodzenie w tym zawodzie jest najważniejszym elementem motywującym menedżera. To od zamożności danej spółki i jej aspiracji rynkowych niejednokrotnie zależy, czy zatrudnimy fachowca z prawdziwego zdarzenia.

Kontrakt menedżerski opiera się również w dużej mierze na zaufaniu i to wzajemnym zaufaniu stron. Menedżer dysponuje bowiem dużym polem samodzielności, w zasadzie w tego typu umowach z samej natury stosunku prawnego jakakolwiek podległość służbowa jest wykluczona. Co więcej menedżer powinien mieć również zapewnioną pełną swobodę w doborze pracowników czy powierzaniu cząstkowym swoich zadań innym, oczywiście wyspecjalizowanym podmiotom.

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Artur Zych

Finansowanie dla firm - kredyty, leasing, faktoring.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »