| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Zalety i wady umów cywilnoprawnych

Czy zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, zgodnie z ogólnym przekonaniem panującym wśród osób poszukujących pracy, rzeczywiście jest korzystniejsze. Czy warto upierać się przy tej formie świadczenia pracy, niejednokrotnie tracąc szansę na wykonywanie upragnionego zawodu.

Spółka nie powinna również czynić przeszkód w procesie dobierania sobie przez zarządcę osób, z którymi będzie współpracował.

Czas pracy

Menedżerowie zdają sobie sprawę z tego, że precyzyjne określenie czasu ich pracy nie będzie możliwe i w zasadzie mija się z celem. Charakter świadczonych przez taki podmiot usług zmusza do przyjęcia systemu rozliczania z powierzonych zadań, a nie z przepracowanych godzin. To głównie na zarządcy będzie spoczywał obowiązek takiego zorganizowania sobie indywidualnego rozkładu zajęć, aby wykonywać je w rozsądnym terminie.

W kontrakcie powinien znajdować się również odpowiedni zapis przewidujący dla menedżera roczny urlop, w zasadzie w przedziale nie krótszym niż 4 tygodnie.

Odpowiedzialność

Odpowiedzialność w porównaniu do umów pracowniczych to jeden z bardziej newralgicznych punktów umowy. Z praktycznego punktu widzenia, co zresztą potwierdzają wypowiedzi teoretyków przedmiotu, odpowiedzialność menedżera powinna opierać się na regułach Kodeksu cywilnego, dając zdecydowanie większe szanse odzyskania w całości poniesionej ewentualnej szkody (pamiętamy, że odpowiedzialność pracownicza jest w dużej mierze ograniczona). Zgodnie z art. 471 k.c. zarządca będzie zobowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi odpowiedzialności.

Ze względu na tak szeroką odpowiedzialność menedżera przyjęło się stosować różnego rodzaju dodatkowe formy zabezpieczeń, które mają ułatwić właścicielowi przedsiębiorstwa dochodzenie ewentualnego odszkodowania, jak np.: weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, określającą podstawy jego wypełnienia, czy zapis przewidujący obowiązek zapłaty kary umownej na wypadek nienależytego wykonywania przez menedżera swych obowiązków (zgodnie z art. 483-484 k.c.). Wszystkie tego rodzaju postanowienia mają na celu ułatwienie dochodzenia ewentualnego odszkodowania od menedżera, tym bardziej że właścicielowi przedsiębiorstwa przysługuje kara umowna w wysokości określonej w umowie bez względu na faktyczną wysokość poniesionej przez nią szkody. Nawet Sąd Najwyższy w uchwale z 6 listopada 2003 r. (III CZP 61/03, OSNC 2004/5/69) wskazał, że brak szkody nie zwalnia dłużnika z obowiązku zapłaty kary umownej. Zastrzeżenie kary umownej na wypadek niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania nie zwalnia dłużnika z obowiązku jej zapłaty w razie wykazania, że wierzyciel nie poniósł szkody.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

aplikant adwokacki

Źródło:

INFOR
HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK