| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia

Za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy, podnoszenie jej wydajności i jakości pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę.

Zapisy o nagrodach jubileuszowych mogą także zawierać przepisy wewnątrzzakładowe, jak np. regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy. W takim przypadku to one regulują okresy zaliczane do stażu uprawniającego do nagrody oraz czas wypłaty nagrody.

Zasady przyznawania nagród i wyróżnień

Kodeks pracy zawiera jedynie ogólne sformułowanie dotyczące przyznawania nagród i wyróżnień. Z treści art. 105 k.p. wynika jedynie, jakie przesłanki pracodawca powinien uwzględnić, decydując o przyznaniu konkretnemu pracownikowi nagrody lub wyróżnienia oraz obowiązek umieszczenia zawiadomienia o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia w aktach osobowych pracownika. Takie zapisy kodeksowe wskazują, że ustawodawca celowo nakreślił jedynie ramy zasad nagradzania pracowników, pozostawiając ostateczną decyzję pracodawcy.

Jednak swobodna decyzja pracodawcy powinna opierać się na wskazaniach Kodeksu pracy, co oznacza, że oceniając zasługi pracownika, pracodawca powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim:

• wzorowe wykonywanie swoich obowiązków,

• przejawianie inicjatywy w pracy,

• podnoszenie jej wydajności oraz jakości.

Pracodawca sam ustala zasady

Opierając się na kodeksowych ramach, pracodawca może sam ustalić i doprecyzować zasady przyznawania nagród i wyróżnień pracownikom swojego zakładu pracy. Ustalając katalog nagród i wyróżnień oraz zasad nagradzania, pracodawca powinien przede wszystkim uwzględnić rodzaj prowadzonej działalności, specyfikę wykonywania pracy w zakładzie oraz właściwości psychofizyczne pracowników oraz zajmowane przez nich stanowiska pracy. Nie każda nagroda jest adekwatna do sposobu wykonywanej pracy, zasług pracownika czy takich przesłanek, jak zajmowane stanowisko pracy lub stan zdrowia pracownika.

Przykłady

W zakładzie produkcyjnym pracodawca ufundował pracownikowi produkcji, który przez pół roku wyróżniał się swoją postawą, elegancki zegarek. Pracownik ten cały czas wykonuje pracę w ubraniu roboczym przy maszynie. Ze względów bezpieczeństwa w szafce w szatni zostawia zarówno zegarek, jak i obrączkę. Pracownik był niezadowolony z przyznanej nagrody, bowiem taki zegarek jest mu niepotrzebny zwłaszcza w codziennej pracy.

Pracodawca ufundował pracownicy - diabetyczce, za wzorową postawę wobec klientów, kosz słodyczy. Pracownica, która go otrzymała, nie była zadowolona, a wręcz zakłopotana. Pomysł pracodawcy na tego typu nagrodę w przypadku tej pracownicy okazał się niezbyt fortunny.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Różyk

ekspert ds. oceny ryzyka w transporcie, prawa przewozowego i ubezpieczeń transportowych CDS Kancelaria Brokerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK