| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia

Za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy, podnoszenie jej wydajności i jakości pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę.

W przeciwieństwie do premii uznaniowej (nagrody) premia regulaminowa jest uznawana za składnik wynagrodzenia, co oznacza, że podlega identycznej ochronie jak wynagrodzenie zasadnicze (np. w zakresie terminów wypłaty, potrąceń, możliwości egzekwowania na drodze sądowej). Jak wskazywał Sąd Najwyższy w wyroku z 30 marca 1977 r. (I PRN 26/77, OSNC 1977/11/225), premia stanowi część wynagrodzenia za pracę, zaś prawo podmiotowe do żądania premii powstaje wówczas, gdy odpowiednie akty przewidują z góry skonkretyzowane i zobiektywizowane wskaźniki premiowania, a wskaźniki te zostały przez pracownika spełnione. Ustalając regulamin wynagradzania lub premiowania, pracodawca powinien wskazać konkretne przesłanki nabycia premii. Przesłanki mogą być sformułowane pozytywnie (w jakich sytuacjach premia zostanie pracownikowi wypłacona) lub negatywnie (w jakich sytuacjach premia zostanie zmniejszona lub pracownik w ogóle jej nie otrzyma).

Spełnienie przez pracownika skonkretyzowanych i zobiektywizowanych przesłanek premiowych powoduje powstanie prawa podmiotowego do przyznania dla niego premii (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 20 kwietnia 2005 r., III APa 17/05, OSA 2005/11/31).

Świadczenia zawierające w nazwie słowo „nagroda”

Istnieje grupa świadczeń pieniężnych, która również nazywana jest nagrodami, choć z nagrodami, o których mowa w art. 105 k.p., nie mają nic wspólnego. Chodzi tu o takie świadczenia, jak nagroda jubileuszowa, nagroda roczna itp. Biorąc pod uwagę ich charakter, bardziej przypominają premie niż nagrody, na co wskazuje brak uznaniowości przy ich przyznawaniu oraz obligatoryjność wypłaty po spełnieniu określonych w przepisach prawa pracy (zarówno rangi ustawowej, jak i wewnątrzzakładowych) przesłanek.

WAŻNE!

Świadczenia takie, jak nagroda jubileuszowa, mają charakter roszczeniowy, co oznacza, że pracownik, który spełni przesłanki jej nabycia, może dochodzić jej wypłaty na drodze sądowej bez potrzeby oczekiwania na przyznanie nagrody przez pracodawcę osobnym zawiadomieniem.

W przypadku nagrody jubileuszowej jej przyznanie oraz wysokość jest uzależniona od stażu pracy. W zależności od tego, jakie przepisy regulują jej wypłacanie, do stażu uprawniającego do nagrody mogą być zaliczane wszystkie okresy zatrudnienia oraz inne okresy zaliczane do ogólnego stażu pracy (np. okres pracy na roli) lub jedynie okres zatrudnienia w danym zakładzie pracy. Kodeks pracy nie zawiera żadnych przepisów określających zasady ich przyznawania. Zawierają je jednak pragmatyki pracownicze, tj. przepisy właściwe dla określonej grupy pracowników, przykładowo art. 47 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (DzU z 2006 r. nr 97, poz. 674 ze zm.) - dla nauczycieli. Te właśnie przepisy określają, jakie okresy będą uprawniały pracownika do wypłaty nagrody oraz co jaki czas nagroda powinna zostać pracownikowi wypłacona.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK