| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia

Za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy, podnoszenie jej wydajności i jakości pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę.

• potrącenia z tytułu świadczeń alimentacyjnych łącznie z pozostałymi potrąceniami nie mogą przekraczać trzech piątych wynagrodzenia.

Przykład

Wynagrodzenie pracownika obciążone jest tytułem wykonawczym na zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych. Pracownik otrzymał nagrodę w wysokości 4500 zł. Pracownik ma zaległości alimentacyjne, dlatego nagroda potrącona została przez pracodawcę w całości na alimenty.

WAŻNE!

Nagrody wypłacane z zakładowego funduszu nagród podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości (art. 87 § 5 k.p.).

Powyższy przepis dotyczy również nagród rocznych wypłacanych pracownikom jednostek sfery budżetowej na podstawie ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (DzU nr 160, poz. 1080 ze zm.).

Inne potrącenia (np. spłata pożyczki z funduszu socjalnego, należności z tytułu niedoborów w powierzonym mieniu itp.) mogą być dokonywane z nagrody tylko za pisemną zgodą pracownika.

Przyznawanie nagród i wyróżnień a ustanie stosunku pracy

Nagradzanie pracownika nie pozbawia pracodawcy możliwości rozwiązania stosunku pracy z wyróżnianym pracownikiem. Dopuszczalne będzie wypowiedzenie takiej osobie umowy o pracę, a nawet rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym (art. 52 k.p.), jeżeli zajdą przesłanki do natychmiastowego rozwiązania umowy z winy pracownika. Nie można wykluczyć sytuacji, w której wielokrotnie nagradzany pracownik dopuści się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych. Podobnie będzie wyglądała sytuacja pracownika, któremu pracodawca zechce wypowiedzieć umowę o pracę. Nie można wykluczyć przypadku, kiedy uzasadnieniem wypowiedzenia umowy będzie nienależyte wykonanie obowiązków pracowniczych, konfliktowość lub zwolnienie z przyczyn niedotyczących pracownika itp. Pomimo wcześniej przyznawanych nagród pracownik może z upływem czasu wykonywać pracę gorszej jakości, czyli nastąpi spadek efektywności i staranności wykonywania obowiązków służbowych uniemożliwiający dalsze zatrudnianie danej osoby.

Niemniej przebieg pracy zawodowej, a w szczególności przyznawane pracownikowi nagrody i wyróżnienia w trakcie trwania umowy o pracę, zostaną uwzględnione przez sąd w trakcie ewentualnego postępowania sądowego toczącego się na skutek odwołania pracownika do sądu od przyczyny uzasadniającej rozwiązanie umowy.

Ważne w takim przypadku będzie sporządzenie uzasadnienia swojej decyzji przez pracodawcę (w przypadku wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony lub rozwiązania umowy w trybie dyscyplinarnym). Nie można jednak zapominać, że wskazana w piśmie wypowiadającym lub rozwiązującym umowę o pracę przyczyna powinna być prawdziwa, konkretna i istniejąca w chwili wręczania oświadczenia woli pracodawcy o rozwiązaniu umowy.

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK