| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia

Za wzorowe wypełnianie swoich obowiązków, przejawianie inicjatywy w pracy, podnoszenie jej wydajności i jakości pracodawca może przyznać pracownikom nagrodę.

Raczej nie będzie problemów z ustaleniem, czy nagroda została pracownikowi przyznana, jeżeli pracodawca przestrzega zasady pisemnego zawiadamianie pracowników o przyznaniu nagrody lub wyróżnienia. Kłopoty zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika mogą pojawić się wówczas, gdy nagroda zostanie przyznana w formie ustnej. W takich wypadkach konieczne będzie ustalenie, czy w ogóle doszło do przyznania nagrody (czyli złożenia oświadczenia woli przez pracodawcę lub innego pracownika upoważnionego do nagradzania podwładnych).

Pracownik może dochodzić roszczeń w związku z niespełnionym przez pracodawcę, a przyznanym pracownikowi świadczeniem (wypłaceniem nagrody lub przyznanym wyróżnieniem) przed sądem pracy, właściwym do złożenia pozwu według przepisu art. 461 k.p.c. Pracownik może złożyć pozew w sądzie właściwym według siedziby pracodawcy lub w sądzie, w którego okręgu pracę wykonuje lub wykonywał.

WAŻNE!

Jeżeli pracodawca nie wypłaci w terminie przyznanej nagrody, pracownik może żądać wypłacenia odsetek na podstawie art. 481 k.c. w zw. z art. 300 k.p. (wyrok SN z 26 lutego 1975 r., I PR 31/75, OSNC 1975/12/176).

Przedawnienie roszczeń

Nagroda lub wyróżnienie są świadczeniami związanymi ze stosunkiem pracy. W konsekwencji roszczenie o spełnienie przyznanego świadczenia przedawni się z upływem 3 lat od daty jego wymagalności (art. 291 § 1 k.p.). Decydujące znaczenie przy dochodzeniu roszczeń z tytułu przyznanych nagród lub wyróżnień będą miały przyjęte u danego pracodawcy terminy wypłaty świadczeń, jeżeli nagrody lub wyróżnienia przyznawane są w formie pieniężnej, lub ustalony termin realizacji innych świadczeń, takich jak np. wycieczka, przyznanie nagrody rzeczowej.

Termin wypłaty nagrody nie musi pokrywać się z terminem wypłaty wynagrodzenia, które powinno nastąpić najpóźniej do 10. następnego miesiąca kalendarzowego. Pracodawca w przepisach wewnątrzzakładowych może ustalić, że nagrody wypłacane będą w innych terminach np. kwartalne - do końca następnego kwartału, roczne - do 31 marca następnego roku kalendarzowego. Można również przewidzieć, że nagrody będą wypłacane na bieżąco, bezpośrednio po ich przyznaniu.

Od ustalonej daty wypłaty nagrody będzie biegł termin przedawnienia roszczenia.

Przykład

Pracodawca ustalił, że nagrody przyznawane są raz na trzy miesiące i wypłacane 15. dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału. Pracownikowi przyznana została nagroda za I kwartał 2007 r., lecz jej nie wypłacono. Roszczenie pracownika o wypłacenie narody przedawni się z upływem 15 kwietnia 2010 r.

Polecamy artykuły

Autorzy:

Źródło:

INFOR
Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

TAXWISE Michał Zdyb

TAXWISE Michał Zdyb jest nowoczesną kancelarią doradztwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK