| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Racjonalne zarządzanie pracownikami ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności.

Znaczenie motywacji płacowej w procesie rekrutacji pracowników

Zarządzanie wynagradzaniem to przede wszystkim poznanie możliwie wszystkich zależności, jakie zachodzą w relacjach: praca a płaca, płaca a oczekiwania pracownicze, oczekiwania a rzeczywistość itp. Powinniśmy poznać te zależności, zrozumieć je, a następnie stosować.

Zatrudnianie pracowników niewątpliwie wiąże się z koniecznością zaoferowania kandydatom konkretnego wynagrodzenia, a niejednokrotnie pozwala pracodawcy na ocenę sytuacji rynkowej. Oferowanie zbyt niskiego wynagrodzenia może spowodować problem z zatrudnieniem konkretnych pracowników. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zatrudniania specjalistów. Nie ma wątpliwości, że zarówno specjaliści, jak i procedury ich pozyskania mają wysoką cenę. Jeśli przedsiębiorstwo chce przyciągnąć najlepszych, musi za nich zapłacić agencji doradztwa personalnego lub bezpośrednio kandydatowi, oferując atrakcyjne wynagrodzenie.

Zróżnicowanie płac dokonywane jest głównie na podstawie zasady podziału według pracy. Pierwszy za podstawę podziału przyjmuje indywidualny wkład pracy pojedynczego producenta, drugi różnicuje wyniki w zależności od jego efektów oraz efektywności przedsiębiorstwa. Trzeci jest przeciwieństwem zasad podziału głoszony pod hasłem „każdemu według potrzeb”. Wszystkie trzy zasady różnicowania płac są stosowane w niemal każdej średniej czy dużej firmie.

Dla przykładu można podać, że płaca zasadnicza wyznaczona jest na podstawie zasady pracy, nagrody i premie przyznawane są z uwzględnieniem efektów pracy. Zasiłki rodzinne, deputaty czy nagrody jubileuszowe natomiast określa zazwyczaj zasada podziału według potrzeb.

Interesujące są w tym kontekście spostrzeżenia stwierdzające znaczący udział w wynagrodzeniu tych składników, które określa zasada egalitarna (głosząca hasło „każdemu według potrzeb”) w przedsiębiorstwach krajów rozwijających się, oferujących stosunkowo niskie wynagrodzenia, oraz w przedsiębiorstwach nowoczesnych, funkcjonujących w zamożnych krajach. Wysoki poziom efektywności pracy umożliwia tym przedsiębiorstwom, zarówno podnoszenie stawek zaszeregowania, jak i zwiększenie dodatków. Przykładem może być Ford Motor Company, który w końcu lat 70. wprowadził 20 dodatkowych dni świątecznych, na które pracownicy otrzymali dodatki w wysokości 70% średniej płacy zasadniczej.

Rys. 1. Mechanizmy zróżnicowania płac

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK