| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Racjonalne zarządzanie pracownikami ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności.

Za podstawę wymiaru składki na Fundusz Pracy za daną osobę przyjmuje się podstawę obliczenia składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Ustalając tę podstawę, należy pamiętać, że nie odprowadza się składki za daną osobę w sytuacji, gdy podstawa ubezpieczeń emerytalnego i rentowych w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w gospodarce. Przy pobieraniu składek na Fundusz Pracy płatnik ma również obowiązek opłacić składkę nawet wówczas, jeżeli zostanie przekroczona górna roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, o której mowa w art. 19 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, tj. 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej. Wysokość składki wynosi 2,45%.

• Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych

Celem utworzenia Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest zagwarantowanie wypłaty świadczeń należnych pracownikom w przypadku niewypłacalności pracodawcy. W sytuacji kiedy fundusz wypłaca należności pracownikom, są one równocześnie wierzytelnością wobec niewypłacalnego pracodawcy. Pracodawca staje się wtedy dłużnikiem FGŚP i jest zobowiązany do zwrotu wypłaconych kwot. Do środków finansowych wypłacanych z funduszu możemy głównie zaliczyć: wynagrodzenia za pracę, wynagrodzenie za czas niezdolności do pracy, zasiłki chorobowe czy niezapłacone składki na ubezpieczenia społeczne.

Podstawą wymiaru składek na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych jest podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Składka ta w całości jest finansowana przez płatnika, a jej wysokość wynosi 0,10% podstawy wymiaru. Tak jak i w przypadku składek na Fundusz Pracy opłaca się je tylko wtedy, gdy ubezpieczony podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.

Do opłacania składek zobowiązany jest każdy przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w Polsce lub w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej lub państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, a także oddział banku zagranicznego, oddział instytucji kredytowej lub oddział zagranicznego zakładu ubezpieczeń, oddział lub przedstawicielstwo innego przedsiębiorcy zagranicznego, działające w Polsce (art. 9 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy - DzU nr 158, poz. 1121).

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCYJNE ZMIANY W UMOWACH ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »