| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Racjonalne zarządzanie pracownikami ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności.

Czas trwania umowy o pracę na zastępstwo może być określony bezpośrednio (tj. przez podanie daty kalendarzowej) bądź pośrednio (podanie jako zdarzenia powodującego ustanie umowy o pracę dnia powrotu zastępowanego pracownika do pracy).

OBOWIĄZKI FISKALNE PRACODAWCY ZWIĄZANE Z ZATRUDNIENIEM PRACOWNIKA

Pracodawca spełnia obowiązki płatnika podatku pobieranego od pracowników, osób wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (umowy o dzieło, umowy zlecenia, umowy agencyjnej). Powinnością pracodawcy jest obliczać i pobierać zaliczki na podatek dochodowy oraz wpłacać je na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego w terminach określonych w ustawie.

Po zakończeniu roku podatkowego zakład pracy jako płatnik sporządza informację lub roczne obliczenie podatku odpowiednio dla podatnika, którym jest pracownik, oraz właściwego urzędu skarbowego. Zobowiązany jest również złożyć zbiorczą deklarację roczną o wpłaconych zaliczkach (formularz PIT-4R).

W celu wykonania obowiązków płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych zakład pracy powinien prowadzić ewidencję podatkową pracowników i innych osób otrzymujących wynagrodzenie lub inne świadczenia o podobnym charakterze.

Ewidencja podatkowa powinna zawierać dane niezbędne do sporządzania rocznej informacji, czyli PIT-11, albo rocznego obliczenia podatku, czemu służy PIT-40.

Wśród podstawowych danych są tam dane osobowe płatnika (pracownika), w tym nazwisko, pierwsze i drugie imię, imiona ojca i matki, data urodzenia, NIP, PESEL, adres zamieszkania, miejscowość, ulica, nr domu i nr lokalu, kod pocztowy i poczta, województwo, gmina/dzielnica, nr telefonu oraz dane o wynagrodzeniu, przychodach, kosztach uzyskania przychodów, dochodzie, stawce podatkowej, należnym podatku, zaliczce podatkowej, obniżce w podatku i pobranym podatku pobranej zaliczce za każdy kolejny miesiąc i sumarycznie za cały rok podatkowy.

Dane te grupuje się osobno według układu formularza podatkowego PIT-11, PIT-40. Ewidencja podatkowa może być prowadzona w dowolnej formie na kartach imiennych, na wykazach lub listach, w komputerze z opcją wydruku formularzy podatkowych.

Zasady obliczania podatku dochodowego

Aby obliczyć zaliczkę na podatek dochodowy, należy najpierw ustalić podstawę opodatkowania w następujący sposób:

• przychody opodatkowane - koszty uzyskania przychodów = dochód,

• dochód - suma składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe potrącone przez płatnika ze środków podatnika = podstawa opodatkowania.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK