| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Poradniki > Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Jak prawidłowo zatrudnić pracownika

Racjonalne zarządzanie pracownikami ma bardzo duże znaczenie w prawidłowym i efektywnym działaniu przedsiębiorstwa, które chce odnosić sukcesy w prowadzeniu swojej działalności.

Czas, na który została zawarta umowa na okres próbny, pozwala na zapoznanie się pracodawcy z kwalifikacjami pracownika oraz jego przydatnością na danym stanowisku pracy, a pracownikowi na zapoznanie się z warunkami pracy i zespołem pracowników zatrudnionym u pracodawcy. Jeśli po okresie próbnym pracownik oraz pracodawca wyrażą dalszą wolę zatrudnienia, należy spisać nową umowę o pracę, określając jej rodzaj.

Przykład

Czy umowa o zastępstwo może być poprzedzona umową na okres próbny?

Każda z umów o pracę może być poprzedzona umową na okres próbny, nieprzekraczający 3 miesięcy (art. 25 § 2 k.p.).

W art. 25 § 1 k.p. wymienione są następujące umowy o pracę:

na czas nieokreślony,

na czas określony,

na czas wykonania określonej pracy,

na zastępstwo.

Przepis art. 25 k.p. nie wyłącza więc możliwości poprzedzenia umowy na zastępstwo umową na okres próbny.

• Umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo zawarta na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika należy do umów terminowych.

Aby prawidłowo nawiązać stosunek pracy, muszą zostać spełnione następujące przesłanki:

• wskazanie rodzaju i celu zawarcia umowy,

• konieczność zastępstwa pracownika,

• usprawiedliwiona nieobecność zastępowanego pracownika i jego identyfikacja w umowie.

Decyzja o konieczności zastępstwa nieobecnego pracownika należy do swobodnego uznania pracodawcy. Umowa na zastępstwo zawierana jest na czas nieobecności tego pracownika, a o czasie jej trwania decyduje jego powrót do pracy, nie zaś ustalenie konkretnej daty czy nawet określonego czasu. Jeżeli zapisano, że umowa na zastępstwo nie trwa dłużej niż do powrotu pracownika lub że została ona zawarta na czas nieobecności pracownika w pracy bez podania ścisłego końcowego terminu, to umowa taka ustaje z chwilą powrotu pracownika do pracy, choćby nastąpiło to wcześniej niż przewidywano.

Przykład

Od czerwca jedna z pracownic będzie korzystać z urlopu macierzyńskiego, a później z urlopu wychowawczego. Czy na jej miejsce można zatrudnić inną pracownicę? Która umowa będzie najkorzystniejsza dla obu stron?

Artykuł 25 k.p. stwarza możliwość zatrudnienia nowego pracownika na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, obejmujący czas jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. Regulacja ta dotyczy jedynie usprawiedliwionej nieobecności zastępowanego pracownika. Przyczynami powodującymi nieobecność pracownika mogą być: niezdolność do pracy spowodowana chorobą, wykorzystywanie urlopu (macierzyńskiego, wychowawczego, bezpłatnego, szkoleniowego), odbywanie służby wojskowej.

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Krzyżowska

Adwokat. Członek założyciel Międzynarodowej Kancelarii Aliant® z siedzibą w Zurychu. W strukturach kancelarii odpowiada za koordynację pracy zespołu prawników, obsługujących klientów w Polsce i w regionie Europy Centralnej. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Odbyła aplikację adwokacką w Poznaniu, jest członkiem Wielkopolskiej Izby Adwokackiej oraz członkiem Okręgowej Rady Adwokackiej w Poznaniu. Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w zakresie bieżącej obsługi podmiotów gospodarczych, w szczególności w zakresie umów, sporów sądowych oraz due diligence. Ukończyła szkolenia w zakresie odpowiedzialności członków zarządu spółek kapitałowych, brała udział w seminariach zagranicznych obejmujących: prawne aspekty transakcji międzynarodowych, tworzenie wewnętrznych procedur bankowych, funkcjonowanie podmiotów gospodarczych ze szczególnym uwzględnieniem budowania trwałych relacji z kontrahentami, odbyła szkolenie z zakresu prowadzenia mediacji i rozwiązywania sporów, a także szkolenie doskonalące wystąpienia publiczne. Autorka porad eksperckich w dziennikach branżowych. Została doceniona również przez portal SkutecznyAdwokat.pl. W dniu 1 marca 2013 r. otrzymała tytuł Prawnika Roku 2012 Wielkopolski. W roku 2013 została przyjęta do grona prawników prestiżowej organizacji prawnej Union Internationale des Avocats.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK