REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie. / Fot. Fotolia
Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie. / Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wolontariat pracowniczy to ciekawe rozwiązanie dla dużych korporacji i małych firm. Skupia pracowników wokół wspólnego celu. Jakie korzyści przynosi pracodawcy, a jakie może nieść ze sobą zagrożenia?

CSR w firmie – korzyści i zagrożenia

Autopromocja

W obecnej sferze biznesowej coraz więcej firm przekonuje się do działań z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, w tym do wprowadzania programów wolontariatu pracowniczego. Warto jednak pamiętać, że społeczna odpowiedzialność w takiej formule, jak każda inna aktywność podejmowana wewnątrz struktur przedsiębiorstwa wiąże się zarówno z przewidywanymi korzyściami, jak i potencjalnymi zagrożeniami.

Korzyści

CSR to proces bardzo wymagający, który wiąże się z trwałymi korzyściami dla firmy. Przede wszystkim wpływa on na wizerunek przedsiębiorstwa, które angażuje się w problemy lokalnych społeczności, a kiedy trzeba, wyciąga pomocną dłoń i wspiera potrzebujących. Ponadto CSR oddziałuje na to, jak firma jest postrzegana przez otoczenie – klientów, partnerów biznesowych oraz pracowników. To z kolei ma pośredni wpływ na sprzedaż, czy zaangażowanie i motywację pracowników.

Choć z pozoru społeczna odpowiedzialność wydaje się mało efektywna, to w rzeczywistości ma ogromną siłę. Jednak o jej wpływie można się przekonać dopiero po dłuższym okresie prowadzenia działań. Nie należy się więc zniechęcać na początku, a konsekwentnie realizować strategię. Z pewności przyniesie ona korzyści zarówno dużym korporacjom, jak mniejszym przedsiębiorstwom, bowiem wspólne działania w dobrej sprawie zawsze przynoszą korzyści, a wolontariat pracowniczy jest najlepszym tego przykładem. Dlaczego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rekomendowany produkt: Personel i Zarządzanie

Ponieważ z jednej strony pomagamy komuś na zewnątrz – fundacji, instytucji, stowarzyszeniu. Z drugiej natomiast, mamy narzędzie, które ma ogromną moc, gdyż łączy pracowników wokół jednego celu – niesienia pomocy. W przypadku dużych korporacji, gdzie pracownicy są podzieleni na działy czy zespoły, wspólne działanie pozwala na integrację i uczy współpracy ludzi, którzy na co nie mają ze sobą styczności. To także sposób na budowanie zaangażowania, przynależności do firmy i poczucia, że działając wspólnie można wiele osiągnąć. To właśnie akcje oparte na wolontariacie często pokazują, że niemożliwe staje się możliwym. Wystarczy odpowiednia motywacja oraz zjednoczenie sił. Wolontariat pracowniczy jest także idealnym sposobem na połączenie integracji i kooperacji w słusznej sprawie. Dla większości pracowników, którzy biorą w nim udział to bardzo pozytywne doświadczenie. Są osoby, które chętnie pomagają prywatnie, ale ich pomoc nie ma tak dużej skali. Dzięki zaangażowaniu wielu osób udaje się zrealizować znacznie więcej. Ponadto wolontariat uczy każdego zaangażowanego pracownika czegoś nowego – pozwala na odnalezienie się w nowej roli, sprawdzenia swoich sił na innej płaszczyźnie niż zawodowa, czy współpracy z innymi. W czasie organizowania akcji pracownicy są więc w stanie zdobyć kompetencje jak np. zarządzanie zespołem, których nie mogą jeszcze rozwijać na zajmowanym stanowisku.

Zapraszamy na FORUM

Zagrożenia

Wprowadzając w firmie program wolontariatu pracowniczego nie powinniśmy spodziewać się szybkich efektów biznesowych. Należy również pamiętać, że nieumiejętnie prowadzone działania wiążą się także z potencjalnymi zagrożeniami. Jednym z nich jest narażenie pracowników na zbyt duże obciążenie psychiczne. W tym aspekcie ważne jest, aby nie narzucać pracownikom organizacji, z którymi powinni współpracować. Lepszym rozwiązaniem jest, aby to osoby zainteresowane wolontariatem samodzielnie dokonały wyboru w jakim obszarze chcą działać. Na pewno warto zapewnić pracownikom, na każdym etapie prowadzonych przez nich działań, wsparcie doświadczonych wolontariuszy. Mogą być eksperci z różnego rodzaju fundacji, ale też doświadczeni wolontariusze z wewnątrz firmy, do których często dużo łatwiej zwrócić się o pomoc.

Problemem może okazać się także rozbieżność między pomysłem wolontariuszy na działania, a oczekiwaniami  organizacji, którą chcą owym działaniem wesprzeć. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę, aby już na etapie przygotowania projektu kontaktować się z tymi organizacjami i poznać ich potrzeby. Dzięki takiemu podejściu projekt przynosi więcej korzyści zarówno organizacji, jak i wolontariuszom, którzy czują, że ich zaangażowanie przełożyło się na wymierne efekty. Ostatnią i chyba jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby wszelkie działania CSR prowadzone w firmie były w pełni dobrowolne. Przymuszanie do wolontariatu mija się z jego celem, bowiem powinien być to indywidualny akt dobrej woli każdej osoby. Dlatego dobrym pomysłem jest umożliwienie pracownikom zgłaszania oddolnych inicjatyw, a nie angażowanie w inicjatywy kadry zarządzającej.

Wolontariat pracowniczy korzyścią dla pracodawcy

Podsumowując

Możliwość udziału w akcjach wolontariackich przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i całej organizacji. Jest to szansa na zaspokojenie naturalnej potrzeby pomagania innym, która – jak wierzę – tkwi w każdym z nas, ale też okazja do dobrej zabawy, przyjemnego spędzenia czasu oraz integracji pracowników z różnych obszarów biznesowych. Korzyścią dla firmy jest także budowanie jej pozytywnego wizerunku.

Agnieszka Kulig, Specjalista ds. Komunikacji w ING Życie

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych

ZUS ogłosił konkursy ofert na świadczenie usług rehabilitacyjnych dla ośrodków rehabilitacyjnych oferujących obiekty, w których będzie prowadzona rehabilitacja lecznicza. Oferty można składać do 17 maja 2024 r.

GUS: W ciągu ostatniego kwartału populacja Polski zmniejszyła się o ponad 40 tys. osób. Jak zatrzymać spadek liczby Polaków?

Gwałtownie spada liczba ludności w Polsce. Na koniec marca 2024 r. Polaków było o ponad 40 tys. mniej niż na koniec 2023 r. Jak zaradzić wyludnianiu się naszego kraju?

Kiedy najlepiej wziąć urlop 2024?

Zbliża się sezon letni, a wraz z nim plany wyjazdowe. Sprawdź, kiedy najlepiej wziąć urlop, aby wypoczywać jak najdłużej. Zaplanuj wyjazd w maju, czerwcu, lipcu, sierpniu lub wrześniu. Poniższy kalendarz wskazuje, kiedy zaplanować wakacje w 2024 r. - 4 dni lub więcej.

Podwyżki wynagrodzenia w branży IT. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo duże, mogą zarobić nawet 25 tys. zł

Wynagrodzenia specjalistów IT rosną, mimo trudniejszego okresu w branży. Zapotrzebowanie na specjalistów nadal jest bardzo wysokie.

REKLAMA

1 maja też wolne w Niemczech. Dni wolne od pracy Niemcy

Jakie są dni wolne od pracy w Niemczech? Jakie są dni wolne od pracy w Polsce? Okazuje się, że kilka dni się powiela - jest to m.in. 1 maja. W Niemczech nie zapowiada się jednak tak długa majówka jak w Polsce. Dlaczego? Ponieważ w Niemczech dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju ale tylko w pewnym zakresie, w innym reguluje to wewnętrzne prawo lokalne, dla danego landu. W Polsce dni wolne od pracy są uniwersalne dla całego kraju, obowiązuje jedna ustawa, nie ma różnicowania ze względu na województwa czy powiaty. Wewnętrzne prawo lokalne nie reguluje tej materii.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Prawo cywilne, karne i rodzinne - będą nowe kodeksy!

Rząd zrobił nie małą niespodziankę. Można spodziewać się nowych projektów takich aktów prawnych jak: kodeks karny, kodeks cywilny i kodeks rodzinny. Co więcej powołał też Komisję Kodyfikacyjną Ustroju Sądownictwa i Prokuratury - czy będą nowe ustawy o SN czy KRS - wydaje się, że tak. Rok 2024 i 2025 to będzie czas wzmożonych prac nad tymi kluczowymi obszarami prawa w Polsce. Zmiany są potrzebne.

30 kwietnia 2024 r.: W tym terminie złóż wniosek do ZUS, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczenia

ZUS przyjmuje wnioski o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Dokumenty trzeba złożyć do 30 kwietnia, żeby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego.

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Nowy Kodeks Pracy jeszcze nie teraz - likwidacja Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy

Niespełna 50 lat temu uchwalono Kodeks Pracy. To niezwykle ważny akt prawny, który reguluje prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców. Kodeks był wielokrotnie nowelizowany, ponieważ realia życia społeczno-gospodarczego ciągle się zmieniają. Aktualny rynek pracy nie jest już tym samym rynkiem pracy co 10 czy 20 lat temu, a tym tym bardziej 50! Jednak na ten moment nie będzie rewolucyjnych zmian w KP, ponieważ rząd postanowił znieść funkcjonowanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Pracy. Szkoda, tym bardziej, że powołano nowe Komisje: Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego (KKPC), Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego (KKPK), Komisje, tj: Kodyfikacyjna Prawa Rodzinnego oraz Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury.

REKLAMA