| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

Wolontariat pracowniczy to ciekawe rozwiązanie dla dużych korporacji i małych firm. Skupia pracowników wokół wspólnego celu. Jakie korzyści przynosi pracodawcy, a jakie może nieść ze sobą zagrożenia?

Zagrożenia

Wprowadzając w firmie program wolontariatu pracowniczego nie powinniśmy spodziewać się szybkich efektów biznesowych. Należy również pamiętać, że nieumiejętnie prowadzone działania wiążą się także z potencjalnymi zagrożeniami. Jednym z nich jest narażenie pracowników na zbyt duże obciążenie psychiczne. W tym aspekcie ważne jest, aby nie narzucać pracownikom organizacji, z którymi powinni współpracować. Lepszym rozwiązaniem jest, aby to osoby zainteresowane wolontariatem samodzielnie dokonały wyboru w jakim obszarze chcą działać. Na pewno warto zapewnić pracownikom, na każdym etapie prowadzonych przez nich działań, wsparcie doświadczonych wolontariuszy. Mogą być eksperci z różnego rodzaju fundacji, ale też doświadczeni wolontariusze z wewnątrz firmy, do których często dużo łatwiej zwrócić się o pomoc.

Problemem może okazać się także rozbieżność między pomysłem wolontariuszy na działania, a oczekiwaniami  organizacji, którą chcą owym działaniem wesprzeć. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę, aby już na etapie przygotowania projektu kontaktować się z tymi organizacjami i poznać ich potrzeby. Dzięki takiemu podejściu projekt przynosi więcej korzyści zarówno organizacji, jak i wolontariuszom, którzy czują, że ich zaangażowanie przełożyło się na wymierne efekty. Ostatnią i chyba jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby wszelkie działania CSR prowadzone w firmie były w pełni dobrowolne. Przymuszanie do wolontariatu mija się z jego celem, bowiem powinien być to indywidualny akt dobrej woli każdej osoby. Dlatego dobrym pomysłem jest umożliwienie pracownikom zgłaszania oddolnych inicjatyw, a nie angażowanie w inicjatywy kadry zarządzającej.

Wolontariat pracowniczy korzyścią dla pracodawcy

Podsumowując

Możliwość udziału w akcjach wolontariackich przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i całej organizacji. Jest to szansa na zaspokojenie naturalnej potrzeby pomagania innym, która – jak wierzę – tkwi w każdym z nas, ale też okazja do dobrej zabawy, przyjemnego spędzenia czasu oraz integracji pracowników z różnych obszarów biznesowych. Korzyścią dla firmy jest także budowanie jej pozytywnego wizerunku.

Agnieszka Kulig, Specjalista ds. Komunikacji w ING Życie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »