| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

Wolontariat pracowniczy w korporacji i małej firmie

Wolontariat pracowniczy to ciekawe rozwiązanie dla dużych korporacji i małych firm. Skupia pracowników wokół wspólnego celu. Jakie korzyści przynosi pracodawcy, a jakie może nieść ze sobą zagrożenia?

Zagrożenia

Wprowadzając w firmie program wolontariatu pracowniczego nie powinniśmy spodziewać się szybkich efektów biznesowych. Należy również pamiętać, że nieumiejętnie prowadzone działania wiążą się także z potencjalnymi zagrożeniami. Jednym z nich jest narażenie pracowników na zbyt duże obciążenie psychiczne. W tym aspekcie ważne jest, aby nie narzucać pracownikom organizacji, z którymi powinni współpracować. Lepszym rozwiązaniem jest, aby to osoby zainteresowane wolontariatem samodzielnie dokonały wyboru w jakim obszarze chcą działać. Na pewno warto zapewnić pracownikom, na każdym etapie prowadzonych przez nich działań, wsparcie doświadczonych wolontariuszy. Mogą być eksperci z różnego rodzaju fundacji, ale też doświadczeni wolontariusze z wewnątrz firmy, do których często dużo łatwiej zwrócić się o pomoc.

Problemem może okazać się także rozbieżność między pomysłem wolontariuszy na działania, a oczekiwaniami  organizacji, którą chcą owym działaniem wesprzeć. W takiej sytuacji należy zwrócić uwagę, aby już na etapie przygotowania projektu kontaktować się z tymi organizacjami i poznać ich potrzeby. Dzięki takiemu podejściu projekt przynosi więcej korzyści zarówno organizacji, jak i wolontariuszom, którzy czują, że ich zaangażowanie przełożyło się na wymierne efekty. Ostatnią i chyba jedną z najważniejszych rzeczy jest to, aby wszelkie działania CSR prowadzone w firmie były w pełni dobrowolne. Przymuszanie do wolontariatu mija się z jego celem, bowiem powinien być to indywidualny akt dobrej woli każdej osoby. Dlatego dobrym pomysłem jest umożliwienie pracownikom zgłaszania oddolnych inicjatyw, a nie angażowanie w inicjatywy kadry zarządzającej.

Wolontariat pracowniczy korzyścią dla pracodawcy

Podsumowując

Możliwość udziału w akcjach wolontariackich przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak i całej organizacji. Jest to szansa na zaspokojenie naturalnej potrzeby pomagania innym, która – jak wierzę – tkwi w każdym z nas, ale też okazja do dobrej zabawy, przyjemnego spędzenia czasu oraz integracji pracowników z różnych obszarów biznesowych. Korzyścią dla firmy jest także budowanie jej pozytywnego wizerunku.

Agnieszka Kulig, Specjalista ds. Komunikacji w ING Życie

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK