| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Świadczenia dla wolontariuszy

Świadczenia dla wolontariuszy

To, czy świadczenia przekazywane wolontariuszowi przez organizację non profit będą podlegały opodatkowaniu, zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze to: rodzaj świadczeń, źródła ich pochodzenia, podstawy przekazania oraz wysokość.

Przepisy nie uzależniają prawa do zwolnienia od tego, w jaki sposób dane świadczenia zostaną udostępnione wolontariuszom – tj. czy będą to świadczenia rzeczowe, czy też świadczenia pieniężne przeznaczone na cele wskazane w ustawie.

Organizacja non profit może zatem postawić do dyspozycji wolontariusza obcokrajowca zarówno gotówkę z przeznaczeniem jej na wyżywienie, jak i świadczenia rzeczowe – będą one korzystały ze zwolnienia, jednak pod pewnymi warunkami. Osoby fizyczne, które nie mają na terytorium RP miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium RP. Jest to tzw. ograniczony obowiązek podatkowy, określony w art. 3 ust. 2a updof. Powołany przepis stosuje się jednak z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Polska (art. 4a updof). Z tego względu należy sprawdzić, czy świadczenia wypłacane wolontariuszowi zagranicznemu podlegają regulacjom umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania – wówczas będzie można zastosować zwolnienie w podatku dochodowym od osób fizycznych.

W celu udokumentowania prawa do zwolnienia, organizacja non profit może zastąpić sposób dokumentowania fakturami na poszczególne zakupy wydatków na wyżywienie dla wolontariuszy potwierdzeniem wypłaty na dokumencie KW, określającym równowartość kwoty przeznaczonej na wyżywienie dla wolontariusza będącego obcokrajowcem.

Polecamy również serwis: Cudzoziemcy

Wydatki na wolontariusza w kosztach

Przepisy przewidują prawo do pokrycia kosztów działalności wolontariusza oraz zaliczenie tych wydatków do kosztów prowadzenia działalności pożytku publicznego.

Zgodnie z art. 49 pkt 1 udpp, koszty prowadzenia działalności statutowej organizacji pozarządowych, jako korzystających, stanowią wydatki na cele, o których mowa w art. 45 ust. 1 i 3 oraz art. 46 ust. 3 i 6 tej ustawy. Do przychodów organizacji non profit nie zalicza się wartości świadczeń wolontariuszy, udzielanych na zasadach określonych w przepisach ustawy o wolontariacie (art. 12 ust. 4 pkt 16 updop).

Przykład

Organizacja non profit, prowadząca działalność gospodarczą, korzysta z usług wolontariusza. Czy wartość pracy wolontariusza jest przychodem z nieodpłatnych świadczeń?

Możliwość skorzystania z wyłączenia z art. 12 ust. 4 pkt 16 updop zależy od spełnienia pewnych dodatkowych warunków. Przede wszystkim praca wolontariusza musi dotyczyć zadań określonych w przepisach udpp – a w żadnym przypadku nie może dotyczyć prowadzenia działalności gospodarczej przez daną organizację non profit. W razie gdy wolontariusz będzie wykonywał świadczenia na rzecz organizacji non profit związane z prowadzoną przez tę organizację działalnością gospodarczą, korzystający będzie musiał naliczyć z tego tytułu i odprowadzić 19% podatek dochodowy od osób prawnych.

Podstawy prawne:

Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r., poz. 361; ost.zm. poz. 1540)

Ustawa z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 234, poz. 1536; ost.zm. Dz.U. z 2011 r. Nr 232, poz. 1378)

Ustawa z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397; ost.zm. Dz.U. z 2013 r., poz. 23)

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2012 r., poz. 167)

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK