| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Świadczenia dla wolontariuszy

Świadczenia dla wolontariuszy

To, czy świadczenia przekazywane wolontariuszowi przez organizację non profit będą podlegały opodatkowaniu, zależy od wielu czynników, wśród których najważniejsze to: rodzaj świadczeń, źródła ich pochodzenia, podstawy przekazania oraz wysokość.

Jak wynika z art. 45 ust. 1 pkt 3 udpp, na stowarzyszeniu (jako korzystającym) ciąży każdorazowo obowiązek pokrywania kosztów podróży służbowych (i diet) wykonywanych przez wolontariusza w celu realizacji zadań statutowych organizacji. Stowarzyszenie powinno przy tym stosować zasady analogiczne, jak przy rozliczaniu kosztów podróży służbowych pracowników.

Właściwymi przepisami w kwestii podróży służbowych są przepisy nowego rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej. Z § 3 tego rozporządzenia wynika, że środek transportu właściwy do odbycia podróży (krajowej lub zagranicznej), a także jego rodzaj i klasę, określa pracodawca. Wolontariuszowi – analogicznie jak pracownikowi – przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości udokumentowanej biletami lub fakturami, obejmującymi cenę biletu środka transportu, wraz ze związanymi z nimi opłatami dodatkowymi (w tym miejscówkami), z uwzględnieniem posiadanej przez wolontariusza ulgi na dany środek transportu (bez względu na to, z jakiego tytułu ta ulga przysługuje).

Z uwagi zatem na treść art. 21 ust. 1 pkt 113 updof w zw. z art. 45 ust. 1 pkt 3 udpp, wartość biletów lotniczych do innych krajów, które zapewnia stowarzyszenie będącym w podróży wolontariuszom, realizującym zadania statutowe stowarzyszenia, zwolniona jest z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Nieodpłatne świadczenia promocyjne

Organizacja non profit może rozdawać wolontariuszom własne materiały promocyjne (np. koszulki z logo organizacji czy np. poszczególnej akcji). Pod pewnymi warunkami świadczenia takie skorzystają ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a updof. Na podstawie tego przepisu wolna od podatku jest wartość nieodpłatnych świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1 updof, otrzymanych od świadczeniodawcy w związku z jego promocją lub reklamą – jeżeli jednorazowa wartość tych świadczeń nie przekracza kwoty 200 zł. Zwolnienie to nie ma zastosowania, jeżeli świadczenie jest dokonywane na rzecz pracownika świadczeniodawcy (organizacji non profit) lub osoby pozostającej ze świadczeniodawcą w stosunku cywilnoprawnym (np. zlecenie, o dzieło).

Polecamy: Wolontariusz za granicą - obowiązki organizacji

Wolontariusz – obcokrajowiec

W praktyce zdarza się, że z organizacją non profit współpracuje wolontariusz będący cudzoziemcem. W takim przypadku znajdzie zastosowanie zwolnienie z art. 21 ust. 1 pkt 76 updof, na podstawie którego wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są kwoty diet i kieszonkowego dla gości zagranicznych przybywających do Polski w ramach programów i umów oraz wartość wyżywienia dla tłumaczy (pilotów) towarzyszących tym gościom, z wyjątkiem ekwiwalentów za to wyżywienie.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK