| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat - korzyści i zobowiązania pracodawcy

Wolontariat - korzyści i zobowiązania pracodawcy

Rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. Rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce rozpoczął się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Obecnie ta forma aktywności cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Obecnie 8 państw Unii Europejskiej posiada regulacje dotyczące wolontariatu. Na forum europejskim coraz częściej podnoszona jest potrzeba zapewnienia odpowiednich ram prawnych, w szczególności służących eliminacji barier podatkowych, zapewnieniu podstawowych ubezpieczeń, bezpieczeństwa i higieny wykonywanych świadczeń oraz zwrotu niezbędnych kosztów ponoszonych przez wolontariuszy.

W tym względzie polskie przepisy mogą stanowić wzór dla innych państw Unii Europejskiej, które – mimo że wolontariat jest w nich dobrze rozwinięty i głęboko zakorzeniony w kulturze (np. Wielka Brytania) – nie posiadają uregulowań prawnych w tym zakresie.

Podstawa wolontariatu pracowniczego w Polsce

W przypadku wolontariatu pracowniczego pracownik nie musi zawierać umowy wolontariackiej z organizacją non-profit, w której pomaga. To pracodawca w ramach umowy z korzystającym deleguje do niego swoich pracowników. Należy podkreślić, że zarówno korzystający, jak i pracodawca powinni współpracować ze sobą w zakresie zapewnienia wolontariuszom bezpieczeństwa i higieny wykonywanych przez nich świadczeń.

WAŻNE!

Na podstawie regulacji Kodeksu pracy pracodawca zatrudniający mniej niż 20 osób powinien zawrzeć w umowie o pracę ustalenia dotyczące wolontariatu pracowniczego. Natomiast firmy zatrudniające powyżej 20 osób zasady wolontariatu pracowniczego mogą określić w regulaminie pracy.

W regulaminie tym ustalana jest organizacja i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników. W przypadku podjęcia decyzji o ustaleniu zasad wolontariatu pracowniczego w zakładzie pracy warto określić w szczególności, czy wolontariat będzie odbywał się w godzinach pracy i czy pracodawca będzie rekompensował pracownikowi poświęcanie czasu wolnego np. dniem wolnym od pracy. Należy również podkreślić, że na pracodawcy ciążą obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy wynikające nie tylko z Kodeksu pracy, ale również z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu w firmie wolontariatu pracodawca musi brać pod uwagę podstawowe zasady prawa pracy. Jedną z nich jest zasada równego traktowania w zatrudnieniu. W związku z tym pracodawca nie może uzależniać awansów ani podwyżek od zaangażowania pracownika w wolontariat. Wolontariuszami mogą być wszyscy pracownicy firmy bez względu na to, czy są Polakami czy cudzoziemcami. Oczywiście pracodawca nie może w jakikolwiek sposób zmusić do świadczeń wolontarystycznych. Byłoby to całkowicie sprzeczne z ideą wolontariatu, który polega na dobrowolnym i ochotniczym angażowaniu się w pomoc innym. Z przepisów nie wynika, w jaki sposób pracodawca powinien określić zasady wykonywania świadczeń wolontarystycznych przez pracujące u niego osoby. Możliwości są nieograniczone. Może ustalić wykonywanie wolontariatu poza godzinami pracy i dać pracownikowi w zamian dzień wolny od pracy albo ustalić jeden dzień w miesiącu na aktywność wolontariacką. Może również zorganizować np. piknik z okazji dnia dziecka dla rodzin pracowników firmy i jednocześnie zaprosić na uroczystość dzieci z domu dziecka i wspólnie się bawić.

Podstawa prawna:

  • art. 111–113, 104–113, 207–212 Kodeksu pracy,
  • art. 2 pkt 3, art. 42–49 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU z 2010 r. nr 234, poz. 1536 ze zm.).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK