| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat - korzyści i zobowiązania pracodawcy

Wolontariat - korzyści i zobowiązania pracodawcy

Rok 2011 został ogłoszony Europejskim Rokiem Wolontariatu. Rozwój wolontariatu pracowniczego w Polsce rozpoczął się pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Obecnie ta forma aktywności cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Obecnie 8 państw Unii Europejskiej posiada regulacje dotyczące wolontariatu. Na forum europejskim coraz częściej podnoszona jest potrzeba zapewnienia odpowiednich ram prawnych, w szczególności służących eliminacji barier podatkowych, zapewnieniu podstawowych ubezpieczeń, bezpieczeństwa i higieny wykonywanych świadczeń oraz zwrotu niezbędnych kosztów ponoszonych przez wolontariuszy.

W tym względzie polskie przepisy mogą stanowić wzór dla innych państw Unii Europejskiej, które – mimo że wolontariat jest w nich dobrze rozwinięty i głęboko zakorzeniony w kulturze (np. Wielka Brytania) – nie posiadają uregulowań prawnych w tym zakresie.

Podstawa wolontariatu pracowniczego w Polsce

W przypadku wolontariatu pracowniczego pracownik nie musi zawierać umowy wolontariackiej z organizacją non-profit, w której pomaga. To pracodawca w ramach umowy z korzystającym deleguje do niego swoich pracowników. Należy podkreślić, że zarówno korzystający, jak i pracodawca powinni współpracować ze sobą w zakresie zapewnienia wolontariuszom bezpieczeństwa i higieny wykonywanych przez nich świadczeń.

WAŻNE!

Na podstawie regulacji Kodeksu pracy pracodawca zatrudniający mniej niż 20 osób powinien zawrzeć w umowie o pracę ustalenia dotyczące wolontariatu pracowniczego. Natomiast firmy zatrudniające powyżej 20 osób zasady wolontariatu pracowniczego mogą określić w regulaminie pracy.

W regulaminie tym ustalana jest organizacja i porządek w procesie pracy oraz związane z tym prawa i obowiązki pracodawcy oraz pracowników. W przypadku podjęcia decyzji o ustaleniu zasad wolontariatu pracowniczego w zakładzie pracy warto określić w szczególności, czy wolontariat będzie odbywał się w godzinach pracy i czy pracodawca będzie rekompensował pracownikowi poświęcanie czasu wolnego np. dniem wolnym od pracy. Należy również podkreślić, że na pracodawcy ciążą obowiązki dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy wynikające nie tylko z Kodeksu pracy, ale również z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Przy podejmowaniu decyzji o wprowadzeniu w firmie wolontariatu pracodawca musi brać pod uwagę podstawowe zasady prawa pracy. Jedną z nich jest zasada równego traktowania w zatrudnieniu. W związku z tym pracodawca nie może uzależniać awansów ani podwyżek od zaangażowania pracownika w wolontariat. Wolontariuszami mogą być wszyscy pracownicy firmy bez względu na to, czy są Polakami czy cudzoziemcami. Oczywiście pracodawca nie może w jakikolwiek sposób zmusić do świadczeń wolontarystycznych. Byłoby to całkowicie sprzeczne z ideą wolontariatu, który polega na dobrowolnym i ochotniczym angażowaniu się w pomoc innym. Z przepisów nie wynika, w jaki sposób pracodawca powinien określić zasady wykonywania świadczeń wolontarystycznych przez pracujące u niego osoby. Możliwości są nieograniczone. Może ustalić wykonywanie wolontariatu poza godzinami pracy i dać pracownikowi w zamian dzień wolny od pracy albo ustalić jeden dzień w miesiącu na aktywność wolontariacką. Może również zorganizować np. piknik z okazji dnia dziecka dla rodzin pracowników firmy i jednocześnie zaprosić na uroczystość dzieci z domu dziecka i wspólnie się bawić.

Podstawa prawna:

  • art. 111–113, 104–113, 207–212 Kodeksu pracy,
  • art. 2 pkt 3, art. 42–49 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (DzU z 2010 r. nr 234, poz. 1536 ze zm.).
reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR
PIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Cafe Finance

Ogólnopolskie biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK