| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Stosunek prawny łączący korzystającego z wolontariuszem nie jest stosunkiem pracy. Wolontariusz wykonuje świadczenia, które odpowiadają świadczeniom pracy, lecz nie są pracą w rozumieniu Kodeksu pracy.

Fakultatywnie w ustawie wskazuje się na możliwość opłacania wolontariuszowi składki ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia. Nie jest to obowiązek, lecz możliwość. Należy pamiętać, że chcąc taką składkę opłacać wolontariuszowi, upewnijmy się, że nie ma on jej gwarantowanej z innego tytułu. Nie ma bowiem możliwości wielokrotnego opłacania ww. składki.

Okres świadczenia pomocy przez wolontariusza nie wlicza się d stażu pracy.

Choć ustawa tego nie definiuje, przystępując do współpracy z wolontariuszem, warto zadbać również o wykupienie polisy OC, która będzie chronić korzystającego od roszczeń osób trzecich, którym ewentualne szkody może wyrządzić działalność wolontariusza, np. zniszczenie mienia, krzywda osób, które znajdowały się pod opieką wolontariusza.

Koszty pracy wolontariusza - ich księgowanie

Działalność wolontariusza pociąga za sobą określone koszty. Jak wspomnieliśmy wcześniej, mogą to być np. koszty ubezpieczenia, zapewnienia środków ochrony osobistej, zwrotu kosztów, które poniósł wolontariusz w związku z wykonywaną pracą, szkolenia itp. Koszty te stanowią koszty działalności statutowej w przypadku organizacji pozarządowych lub koszty prowadzenia działalności w przypadku organów administracji publicznej i jednostek organizacyjnych podległych tym organom.

Centrum Wolontariatu w Warszawie

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Gurbała

Specjalista z zakresu szkoleń i rozwoju pracowników, właściciel firmy Nowe Modele Biznesowe – outsourcingu działu szkoleń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK