| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Stosunek prawny łączący korzystającego z wolontariuszem nie jest stosunkiem pracy. Wolontariusz wykonuje świadczenia, które odpowiadają świadczeniom pracy, lecz nie są pracą w rozumieniu Kodeksu pracy.

Poza ww. obligatoryjnymi elementami w ustawie znalazły się zapisy wskazujące na fakultatywne działania względem ochotników. Ich sprecyzowanie jest jednak istotne, gdyż niejednokrotnie ułatwia organizację współpracy z wolontariuszami. Zaliczamy do nich m.in. możliwość pokrywania kosztów ponoszonych przez wolontariuszy w związku z wykonywaniem świadczeń, np. zwrot kosztów przejazdu wolontariusza do i z miejsca wykonywania swojej pracy, możliwość pokrywania zakupu środków ochrony osobistej niezbędnych do wykonywania świadczeń, a także szkoleń, których tematyka związana jest z zakresem wykonywanych świadczeń.

Porozumienie o współpracy

Zwane potocznie „umową wolontariacką” jest dokumentem, który określa przedmiot oraz warunki współpracy między wolontariuszem a korzystającym z jego pomocy.

W zależności od czasu współpracy, możliwe jest zawarcie porozumienia ustnego lub na piśmie. Obydwa rodzaje porozumienia mają charakter umowy cywilnoprawnej.

Zawarcie porozumienia ustnego możliwe jest w sytuacji, kiedy współpraca trwa nie dłużej niż 30 dni. Jednak na życzenie wolontariusza, korzystający ma obowiązek sporządzenia umowy na piśmie. Natomiast porozumienie pisemne zawierane jest w sytuacji, kiedy współpraca z wolontariuszem będzie trwać dłużej niż 30 dni, korzystający zobowiązany jest sporządzić porozumienie na piśmie i podpisać je z wolontariuszem.

W obydwu przypadkach porozumienie powinno określać m.in.: czas, na jaki zostało zawarte, zakres świadczeń wykonywanych przez wolontariusza, zobowiązania korzystającego względem wolontariusza, możliwość rozwiązania porozumienia. Czas trwania współpracy z wolontariuszem i wynikający z niego charakter zawartego porozumienia (ustny lub pisemny) skutkują sposobem zapewnienia wolontariuszowi ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie wolontariusza w zakresie NNW

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z obowiązków korzystającego wobec wolontariusza jest zapewnienie mu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku kiedy współpraca z ochotnikiem trwa nie dłużej niż 30 dni, konieczne jest wykupienie ww. ubezpieczenia w dowolnie wybranej firmie ubezpieczeniowej.

Kiedy będziemy korzystać z pomocy wolontariusza dłużej niż 30 dni, wolontariuszowi przysługuje zaopatrzenie z tytułu nieszczęśliwego wypadku na mocy znowelizowanej tzw. małej ustawy wypadkowej. De facto to państwo, działając przez swoje uprawnione organy (ZUS), ponosi koszty zaopatrzenia wolontariusza w sytuacji wypadku, wypłacając stosowne odszkodowanie, pokrywając koszty ewentualnej rehabilitacji, rentę.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK