| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Wolontariat > Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Wolontariat- podejmij współpracę ze społecznikiem

Stosunek prawny łączący korzystającego z wolontariuszem nie jest stosunkiem pracy. Wolontariusz wykonuje świadczenia, które odpowiadają świadczeniom pracy, lecz nie są pracą w rozumieniu Kodeksu pracy.

Poza ww. obligatoryjnymi elementami w ustawie znalazły się zapisy wskazujące na fakultatywne działania względem ochotników. Ich sprecyzowanie jest jednak istotne, gdyż niejednokrotnie ułatwia organizację współpracy z wolontariuszami. Zaliczamy do nich m.in. możliwość pokrywania kosztów ponoszonych przez wolontariuszy w związku z wykonywaniem świadczeń, np. zwrot kosztów przejazdu wolontariusza do i z miejsca wykonywania swojej pracy, możliwość pokrywania zakupu środków ochrony osobistej niezbędnych do wykonywania świadczeń, a także szkoleń, których tematyka związana jest z zakresem wykonywanych świadczeń.

Porozumienie o współpracy

Zwane potocznie „umową wolontariacką” jest dokumentem, który określa przedmiot oraz warunki współpracy między wolontariuszem a korzystającym z jego pomocy.

W zależności od czasu współpracy, możliwe jest zawarcie porozumienia ustnego lub na piśmie. Obydwa rodzaje porozumienia mają charakter umowy cywilnoprawnej.

Zawarcie porozumienia ustnego możliwe jest w sytuacji, kiedy współpraca trwa nie dłużej niż 30 dni. Jednak na życzenie wolontariusza, korzystający ma obowiązek sporządzenia umowy na piśmie. Natomiast porozumienie pisemne zawierane jest w sytuacji, kiedy współpraca z wolontariuszem będzie trwać dłużej niż 30 dni, korzystający zobowiązany jest sporządzić porozumienie na piśmie i podpisać je z wolontariuszem.

W obydwu przypadkach porozumienie powinno określać m.in.: czas, na jaki zostało zawarte, zakres świadczeń wykonywanych przez wolontariusza, zobowiązania korzystającego względem wolontariusza, możliwość rozwiązania porozumienia. Czas trwania współpracy z wolontariuszem i wynikający z niego charakter zawartego porozumienia (ustny lub pisemny) skutkują sposobem zapewnienia wolontariuszowi ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Ubezpieczenie wolontariusza w zakresie NNW

Jak wspomnieliśmy wcześniej, jednym z obowiązków korzystającego wobec wolontariusza jest zapewnienie mu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. W przypadku kiedy współpraca z ochotnikiem trwa nie dłużej niż 30 dni, konieczne jest wykupienie ww. ubezpieczenia w dowolnie wybranej firmie ubezpieczeniowej.

Kiedy będziemy korzystać z pomocy wolontariusza dłużej niż 30 dni, wolontariuszowi przysługuje zaopatrzenie z tytułu nieszczęśliwego wypadku na mocy znowelizowanej tzw. małej ustawy wypadkowej. De facto to państwo, działając przez swoje uprawnione organy (ZUS), ponosi koszty zaopatrzenia wolontariusza w sytuacji wypadku, wypłacając stosowne odszkodowanie, pokrywając koszty ewentualnej rehabilitacji, rentę.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK