| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Zwrot kosztów podróży związanej z wykonywanym zleceniem

Zwrot kosztów podróży związanej z wykonywanym zleceniem

W umowie zlecenia zawartej z jedną z osób zagwarantowaliśmy zwrot należności z tytułu podróży odbywanych w związku z wykonywanym zleceniem. W umowie zlecenia odpłatność za jej wykonywanie określiliśmy na 2000 zł miesięcznie. Natomiast kwoty wypłacane w związku z odbywanymi podróżami są tak ustalone, że przekraczają stawki wynikające z rozporządzenia w sprawie krajowej podróży służbowej należne pracownikom sfery budżetowej. Czy należności z tytułu tych podróży są zwolnione ze składek na ubezpieczenia zleceniobiorcy? W jaki sposób powinniśmy rozliczyć składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne od wypłacanego zleceniobiorcy zwrotu należności z tytułu podróży w celu wykonania zlecenia?

Należności z tytułu podróży zleceniobiorcy w celach wykonania pracy są natomiast zwolnione z podatku dochodowego. Zwolnienie przysługuje pod warunkiem, że podróż służbowa zleceniobiorcy miała na celu osiągnięcie przychodów przez zleceniobiorcę, a zleceniodawca nie zaliczył należności wypłaconych zleceniobiorcy do kosztów uzyskania przychodów. Zwolnienie jest jednak ograniczone do kwot, jakie przysługują z tytułu podróży służbowej pracownikom sfery budżetowej.

Wypłacają Państwo zleceniobiorcy należności w kwotach wyższych niż określone dla pracowników sfery budżetowej. W związku z tym od kwot przekraczających stawki należne pracownikom sfery budżetowej należy pobrać zaliczkę na podatek dochodowy.

Przy rozliczeniu przychodu pracownika należy pamiętać, że:

• ustalając wysokość kosztów uzyskania przychodów i podstawy opodatkowania, przychód należy pomniejszyć o składki na ubezpieczenia społeczne naliczone wyłącznie od przychodu podlegającego opodatkowaniu,

• nie wolno odliczać od zaliczki na podatek składki na ubezpieczenie zdrowotne naliczonej od przychodu zwolnionego z podatku.

PRZYKŁAD

Zleceniobiorca zatrudniony w firmie X we wrześniu 2008 r. uzyskał wynagrodzenie w wysokości 3200 zł. Ponadto otrzymał zwrot należności z tytułu odbytych podróży służbowych w kwocie 300 zł (o 100 zł wyższej niż ustalona w rozporządzeniu w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności dla pracowników sfery budżetowej).

Z tytułu zawartej umowy zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, ubezpieczeniu zdrowotnemu oraz dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu. Od wypłat dokonanych we wrześniu zleceniodawca powinien dokonać następującego rozliczenia:

• art. 6 ust. 1 pkt 4, art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 13 pkt 8, art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b, ust. 13, art. 26 ust. 1, art. 27b ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (DzU z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.),

• § 1, § 2 ust. 1 rozporządzenia z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (DzU nr 161, poz. 1106 ze zm.),

• art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e, art. 81 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027),

• art. 104 ust. 1 pkt 1 lit. c ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.),

• art. 29 ustawy z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (DzU nr 158, poz. 1121).

Beata Wróblewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »