| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Składka na Fundusz Pracy opłacana za zleceniobiorcę

Składka na Fundusz Pracy opłacana za zleceniobiorcę

Zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 15 sierpnia do 15 listopada br. Wynagrodzenie za sierpień w wysokości 970 zł (prowizja od liczby umów zawartych dla firmy) zostało wypłacone zleceniobiorcy 28 sierpnia. Gdyby przepracował cały miesiąc, na pewno otrzymałby wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym należy opłacić za niego składkę na Fundusz Pracy za sierpień br.?

PRZYKŁAD

Firma handlowa zawarła umowę zlecenia z Tomaszem N. na okres 3 miesięcy od 1 lipca 2008 r. Odpłatność została określona w umowie prowizyjnie. Tomasz N. z tytułu wykonywania umowy otrzymał wynagrodzenie w wysokości: za lipiec 1600 zł, za sierpień 770 zł, za wrzesień 2700 zł. W tym przypadku zleceniodawca ma obowiązek opłacić składkę na Fundusz Pracy za tego zleceniobiorcę tylko za lipiec i wrzesień, gdyż tylko w tych miesiącach przychód z tytułu umowy zlecenia przekroczył kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Państwa zleceniobiorca uzyskał z tytułu wykonywania umowy w sierpniu br. przychód w wysokości 970 zł. Zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie naliczane prowizyjnie, którego nie należy przeliczać na okres miesiąca. Ponieważ w sierpniu br. uzyskał przychód w wysokości niższej od minimalnego wynagrodzenia, za ten miesiąc nie należy opłacać za niego składki na Fundusz Pracy.

Gdyby zleceniobiorca był objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami równocześnie z innego tytułu (np. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę), to mieliby Państwo obowiązek opłacić składki na Fundusz Pracy za sierpień br., gdyby łączna podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia emerytalne i rentowe ze wszystkich tytułów była co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia.

• art. 104 ust. 1 lit. c i ust. 3, art. 107 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).

Roman Dorawa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Gyongyver Takats

Doktor nauk ekonomicznych SGH, redaktor naczelna Biuletynu głównego księgowego, kandydat na biegłego rewidenta z praktyką w biurze rachunkowym i firmie audytorskiej. Właścicielka biura rachunkowego. Specjalistka w tematyce międzynarodowej sprawozdawczości finansowej legitymująca się dyplomem wydanym przez ACCA. Autorka ponad 100 artykułów poradniczych z zakresu rachunkowości, trener i wykładowca.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK