| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Składka na Fundusz Pracy opłacana za zleceniobiorcę

Składka na Fundusz Pracy opłacana za zleceniobiorcę

Zawarliśmy umowę zlecenia na okres od 15 sierpnia do 15 listopada br. Wynagrodzenie za sierpień w wysokości 970 zł (prowizja od liczby umów zawartych dla firmy) zostało wypłacone zleceniobiorcy 28 sierpnia. Gdyby przepracował cały miesiąc, na pewno otrzymałby wynagrodzenie w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia. Czy w związku z tym należy opłacić za niego składkę na Fundusz Pracy za sierpień br.?

PRZYKŁAD

Firma handlowa zawarła umowę zlecenia z Tomaszem N. na okres 3 miesięcy od 1 lipca 2008 r. Odpłatność została określona w umowie prowizyjnie. Tomasz N. z tytułu wykonywania umowy otrzymał wynagrodzenie w wysokości: za lipiec 1600 zł, za sierpień 770 zł, za wrzesień 2700 zł. W tym przypadku zleceniodawca ma obowiązek opłacić składkę na Fundusz Pracy za tego zleceniobiorcę tylko za lipiec i wrzesień, gdyż tylko w tych miesiącach przychód z tytułu umowy zlecenia przekroczył kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Państwa zleceniobiorca uzyskał z tytułu wykonywania umowy w sierpniu br. przychód w wysokości 970 zł. Zleceniobiorca otrzymuje wynagrodzenie naliczane prowizyjnie, którego nie należy przeliczać na okres miesiąca. Ponieważ w sierpniu br. uzyskał przychód w wysokości niższej od minimalnego wynagrodzenia, za ten miesiąc nie należy opłacać za niego składki na Fundusz Pracy.

Gdyby zleceniobiorca był objęty obowiązkowymi ubezpieczeniami równocześnie z innego tytułu (np. z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę), to mieliby Państwo obowiązek opłacić składki na Fundusz Pracy za sierpień br., gdyby łączna podstawa wymiaru składek na jego ubezpieczenia emerytalne i rentowe ze wszystkich tytułów była co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia.

• art. 104 ust. 1 lit. c i ust. 3, art. 107 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).

Roman Dorawa

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK