| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kiedy można zawrzeć umowę zlecenia z własnym pracownikiem

Kiedy można zawrzeć umowę zlecenia z własnym pracownikiem

Chcemy podpisać z własnym pracownikiem umowę zlecenia. Będzie ona dotyczyć prac wykraczających poza zakres obowiązków pracownika (sporządzony na piśmie). Pracownik jest zatrudniony na stanowisku prawnika w dziale kadr. Zlecenie ma dotyczyć prowadzenia w imieniu pracodawcy negocjacji z kontrahentami. Czy w tym zakresie możemy zawrzeć umowę cywilnoprawną z tym pracownikiem?


RADA

Umowa o pracę i zlecenie będą w tym przypadku dotyczyć całkowicie innych rodzajowo czynności, a zatem mogą Państwo zawrzeć z pracownikiem dodatkowo umowę zlecenia. Nie będzie ona naruszała przepisów o pracy w godzinach nadliczbowych.

UZASADNIENIE

Zawierając poza umową o pracę dodatkowo umowę zlecenia z własnym pracownikiem należy pamiętać m.in. o tym, by dotyczyła ona innych rodzajowo prac niż te, które wynikają z umowy o pracę.

Wskazał na to np. sąd apelacyjny w Lublinie w wyroku z 17 sierpnia 2006 r. (III APa 24/06, OSA 2007/7/12), w którym stwierdził, że świadczenie tej samej rodzajowo pracy, co określona w umowie o pracę, poza normalnym czasem pracy pracowników na podstawie kolejnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (zlecenia, o dzieło) jest wykonywaniem pracy w godzinach nadliczbowych. Zawieranie umów cywilnoprawnych na prace rodzajowo takie same jak wykonywane na umowę o pracę jest obejściem przepisów o czasie pracy, przy czym nie ma tu znaczenia wola pracownika i pracodawcy. Praca w godzinach nadliczbowych jest możliwa jedynie wówczas, gdy wprost dopuszczają ją przepisy Kodeksu pracy i to w granicach ustalonych tymi przepisami.

Powinni Państwo zatem zwrócić szczególną uwagę, aby umowa o pracę i umowa zlecenia dotyczyły całkowicie innych prac. Powinny tutaj wystąpić nie tylko różnice między czynnościami wykonywanymi na podstawie tych 2 umów, ale bardzo wyraźne rozróżnienie konkretnych prac.

Rodzaj pracy to pojęcie bardzo szerokie. Nie obejmuje jedynie konkretnego zakresu obowiązków danego pracownika, ale całokształt czynności wynikających z nazwy danej pracy, jej powszechnej charakterystyki.

PRZYKŁAD

Księgowa w ramach stosunku pracy dokonuje jedynie rozliczeń z pracownikami. W takim przypadku nie może ona na podstawie dodatkowej umowy zlecenia zawartej z pracodawcą dokonywać rozliczeń umów z kontrahentami, które zawiera pracodawca. Księgowa wykonywałaby bowiem pracę tego samego rodzaju, co dotychczas na podstawie umowy o pracę.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie mamy jednak do czynienia z uzupełnieniem umowy o pracę. Wskazana osoba w ramach stosunku pracy opiniuje zapewne dokumenty kadrowe. Wykonuje czynności prawnika uszczegółowione w pisemnym zakresie obowiązków. Nawet gdyby wskazano, że pracownik jest zatrudniony na stanowisku prawnika, nie można uznać, że zlecenie dotyczące prowadzenia negocjacji z kontrahentami firmy stanowi kontynuowanie stosunku pracy w godzinach nadliczbowych. Nie można bowiem uznać, że prowadzenie negocjacji jest zastrzeżone tylko dla prawników.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK