| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kiedy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

Kiedy do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego należy wliczyć wynagrodzenie z umowy zlecenia?

Na wykonanie dodatkowych prac często zawieramy z naszymi pracownikami umowy zlecenia. Są to zwykle umowy na kilka dni w miesiącu (od 5 do 15) związane z wykonaniem konkretnych prac. Czy wynagrodzenie z takich umów wliczać do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego, gdy wynagrodzenia za zlecenia były wypłacane w miesiącach, z których ustalamy podstawę wymiaru świadczeń za czas choroby?


RADA

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego i świadczeń z ubezpieczenia chorobowego wlicza się wynagrodzenie z umowy zlecenia, ale tylko w okresie jej trwania, ponieważ jest to składnik wynagrodzenia, który przysługuje do określonego terminu.

UZASADNIENIE

Do podstawy wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i świadczeń z ubezpieczenia chorobowego należy przyjąć przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy, w tym także wynagrodzenie z tytułu zawartych z pracownikiem umów zlecenia. Jeżeli umowa zlecenia jest zawarta z własnym pracownikiem, to otrzymane z tego tytułu wynagrodzenie traktuje się tak jak wynagrodzenie za pracę, ale uwzględnia się je w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, bez wcześniejszego uzupełniania.

Wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia zawartej z własnym pracownikiem uwzględnia się w podstawie wymiaru świadczeń za czas choroby przysługujących za okres trwania tej umowy. Oznacza to, że nie uwzględnia się tego wynagrodzenia w podstawie wymiaru zasiłków przysługujących za okres po zakończeniu trwania tej umowy.

PRZYKŁAD

Pracownik chorował w okresie od 10 grudnia 2007 r. do 12 stycznia 2008 r. Pracodawca zawarł z tym pracownikiem umowę zlecenia na okres od 1 września do 31 grudnia 2007 r. Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego dla pracownika została ustalona z uwzględnieniem wynagrodzenia za pracę za okres od grudnia 2006 r. do listopada 2007 r. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego od 10 do 31 grudnia 2007 r. zostało uwzględnione także wynagrodzenie z umowy zlecenia otrzymane za wrzesień, październik i listopad 2007 r. Podstawę wymiaru zasiłku za okres od 1 do 12 stycznia 2008 r. przeliczono, wyłączając z niej wynagrodzenie z umowy zlecenia, która została zawarta do 31 grudnia 2007 r.

• art. 36, art. 37, art. 41 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (DzU z 2005 r. nr 31, poz. 267 ze zm.).

Anna Szocińska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Gontarek, HUKE Finanse

Firma HUKE Finanse jest multiagencją, która oferuje pełen zakres produktów ubezpieczeniowych i kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »