REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa zlecenie 2017 a ochrona przed potrąceniami

Umowa zlecenie 2017 a ochrona przed potrąceniami/fot.shutterstock
Umowa zlecenie 2017 a ochrona przed potrąceniami/fot.shutterstock
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Dnia 1 stycznia 2017 r. wejdą w życie przepisy o płacy minimalnej dla umów zlecenia. Czy w związku z tym, minimalne wynagrodzenie zleceniobiorcy będzie podlegać od 1 stycznia 2017 r. ochronie przed potrąceniami?

Problem

Wynagrodzenie naszego zleceniobiorcy jest zajęte przez komornika z tytułu należności niealimentacyjnych. Dla zleceniobiorcy zatrudnienie w naszej firmie jest jedynym źródłem przychodu. Czy od 1 stycznia 2017 r., w związku z wejściem w życie przepisów zobowiązujących do zapewnienia zleceniobiorcom minimalnej stawki godzinowej, będzie ona wolna od potrąceń?

Autopromocja

Rada

Nie. Dokonując potrącenia z przychodu zleceniobiorcy, nie stosują Państwo kwoty wolnej od potrąceń wynikającej z minimalnej stawki godzinowej. Niczego nie zmienią w tym zakresie przepisy o konieczności zapewnienia zleceniobiorcom minimalnej stawki godzinowej, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Możliwe jest jednak zastosowanie dla zleceniobiorcy kwoty wolnej od potrąceń w wysokości minimalnego wynagrodzenia przysługującego pracownikom.

Polecamy książkę: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2017 r.

Uzasadnienie

Wynagrodzenie osoby zatrudnionej na umowę zlecenia może być, tak samo jak wynagrodzenie za pracę, zajęte przez komornika na podstawie tytułu wykonawczego. Jednak różne są w tym zakresie możliwości dokonania potrącenia z wynagrodzenia pracownika i z wynagrodzenia zleceniobiorcy. Zleceniodawca, który otrzymał tytuł wykonawczy na zajęcie wierzytelności przysługujących zleceniobiorcy, ma obowiązek dokonać zajęcia całego wynagrodzenia ze zlecenia, jeżeli tak wynika z zawiadomienia. Zatrudniający nie może samodzielnie podjąć decyzji o zastosowaniu do tego wynagrodzenia granicy potrącenia czy kwoty wolnej od potrąceń w wysokości minimalnej płacy przysługującej pracownikom.

Jeśli natomiast pracodawca dokonuje potrącenia z wynagrodzenia za pracę, obowiązują go ściśle określone granice i kwoty wolne od potrąceń wskazane w Kodeksie pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdarzają się jednak przypadki, gdy wynagrodzenie zleceniobiorcy pod względem dokonywania potrąceń może być traktowane podobnie jak wynagrodzenie z umowy o pracę. W przypadku umów cywilnoprawnych istnieje bowiem możliwość wprowadzenia granicy potrącenia oraz zastosowania (z wyjątkiem potrąceń z tytułu alimentów) kwoty wolnej od potrąceń w wysokości właściwej dla pracowników. Aby zleceniobiorca mógł z tego skorzystać, uzyskiwane wynagrodzenie, które podlega egzekucji, musi stanowić jego jedyne źródło utrzymania. Ponadto musi to być świadczenie powtarzające się, co oznacza, że w przypadku umowy zawartej na jednorazowe dokonanie określonej czynności nie będzie możliwe skorzystanie z ograniczenia potrącenia (art. 833 § 1–2 Kodeksu postępowania cywilnego).

W przypadku umowy zlecenia, która jest zawierana na dłuższe okresy i zleceniobiorca pobiera periodyczną stałą płacę, nie podlegają egzekucji pieniądze w kwocie, która odpowiada niepodlegającej egzekucji części płacy za czas do najbliższego terminu wypłaty (art. 829 pkt 5 Kodeksu postępowania cywilnego). W interpelacji nr 5695 z 27 września 2016 r. sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej uznał, że:

(...) Odnośnie ochrony wynagrodzenia osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych w zakresie ograniczenia egzekucji, należy zauważyć, że ochrona taka już istnieje na mocy art. 833 kpc. Zgodnie z przepisami § 2 wymienionego artykułu wszystkie świadczenia powtarzające się, których celem jest zapewnienie utrzymania korzystają z ochrony przed egzekucją w zakresie analogicznym do wynagrodzenia ze stosunku pracy. Do tego rodzaju świadczeń zalicza się również wynagrodzenia wypłacane na podstawie umów cywilnoprawnych. (...) Wynagrodzenie obliczone w oparciu o minimalną stawkę godzinową przewidzianą w ustawie z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę oraz niektórych innych ustaw, gwarantowane przyjmującemu zlecenie lub świadczącemu usługi w przypadkach określonych w ustawie – powinno korzystać z analogicznej ochrony w zakresie egzekucji jak wynagrodzenie za pracę, jeżeli w konkretnym przypadku będzie ono świadczeniem powtarzającym się, którego celem jest zapewnienie utrzymania. (...)

Potwierdził to rzecznik prasowy Krajowej Rady Komorniczej w odpowiedzi na zapytanie redakcji MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń dotyczące potrąceń wynagrodzenia z umowy zlecenia po wprowadzeniu płacy minimalnej, udzielonej 8 listopada 2016 r.:

(...) jeżeli dłużnik zatrudniony jest na podstawie umowy cywilnoprawnej i z uwagi na okres obowiązywania umowy wynagrodzenie to spełnia wymóg świadczenia powtarzającego się oraz świadczenia zapewniającego utrzymanie, wówczas pracodawca przy dokonywaniu potrąceń powinien stosować zasady, jakie przewidziane są dla wynagrodzenia za pracę w rozumieniu Kodeksu pracy, czyli:

● 50% wynagrodzenia przy zachowaniu kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę;

● 60% wynagrodzenia bez ograniczeń w egzekucji.

Zatem zgodnie z wyjaśnieniami resortu pracy i KRK po wprowadzeniu od 1 stycznia 2017 r. płacy minimalnej dla umów zlecenia trzeba nadal stosować dotychczasowe zasady ochrony wynagrodzenia w przypadku dokonywania potrąceń z tego rodzaju umów. Należy jednak zwrócić uwagę, że KRK w swoich wyjaśnieniach wskazuje na stosowanie w przypadku umów zlecenia kwoty wolnej od potrąceń wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Natomiast zdaniem większości ekspertów prawa pracy w takim przypadku nie znajdą zastosowania regulacje o kwocie wolnej (która dotyczy ściśle wynagrodzenia pracowniczego), a jedynie o maksymalnej wysokości potrąceń. Dlatego bezpieczniej dla pracodawcy będzie zastosować się do stanowiska KRK, jeżeli również zleceniobiorcy będą mieli prawo do płacy minimalnej.

Zleceniobiorca, który spełnia wszystkie wskazane przesłanki dotyczące ograniczeń w egzekucji z wynagrodzenia, powinien złożyć do komornika wniosek o zmianę zawiadomienia o zajęciu takiej wierzytelności. Należy jednak mieć na względzie, że każdą sytuację komornik rozpatruje indywidualnie.

Anna N. nawiązała współpracę z towarzystwem ubezpieczeniowym na podstawie umowy zlecenia. Wynagrodzenie z zawartej umowy jest określone prowizyjnie, w związku z czym zależy od wyników pracy Anny N. Oznacza to, że wynagrodzenie może być wypłacone nie w każdym miesiącu. Po 3 miesiącach współpracy zleceniodawca otrzymał zawiadomienie o zajęciu wierzytelności Anny N. na kwotę kilku tysięcy złotych. Wierzytelność ta podlega zajęciu w pełnej wysokości. Anna N. zwróciła się do komornika o zmianę zawiadomienia, informując, że zlecenie jest jej jedynym dochodem, z którego się utrzymuje, oraz że wynagrodzenie z tego tytułu ma charakter powtarzalny. Komornik po uzyskaniu wniosku od zleceniobiorczyni dokonał jego analizy i ustalił, że wynagrodzenie z umowy zawartej z towarzystwem ubezpieczeniowym nie jest wypłacane co miesiąc, a ponadto Anna N. uzyskuje dochody z najmu lokalu. Pomimo, być może, trudnej sytuacji materialnej Anny N. komornik nie zmienił zawiadomienia o zajęciu wierzytelności i zleceniodawca ma obowiązek potrącić pełną kwotę należnego tej osobie wynagrodzenia.

Zobacz serwis: Podatki

Podstawa prawna:

● art. 829 pkt 5, art. 833 § 2 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 1822; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1860

● art. 87–871 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy – j.t. Dz.U. z 2016 r., poz. 1666

● art. 1 pkt 1a–1b ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę – j.t. Dz.U. z 2015 r., poz. 2008; ost.zm. Dz.U. z 2016 r., poz. 1265

● obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z 21 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2017 r. – M.P. z 2016 r., poz. 934

Autor: Marta Brakoniecka - specjalista z zakresu kadr i płac, praktyk z wieloletnim doświadczeniem w działach kadrowo-płacowych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jawność wynagrodzeń w Polsce. Jakie zmiany wprowadzi dyrektywa unijna od 2026 roku? Dlaczego warto wiedzieć ile zarabia kolega z pracy?

Różne badania potwierdzają, że wysokość wynagrodzenia jest dla pracowników bardzo ważna ale i tak brak widełek płacowych w ogłoszeniu o pracę zwykle nie zniechęca kandydata do wysłania aplikacji. W naszej kulturze jest często obecna zasada, że o pieniądzach się nie rozmawia. Znajduje to swój wyraz nie tylko w procesie rekrutacji, lecz także przez cały okres zatrudnienia. Jak wynika z raportu Aplikuj.pl "Czy potrafimy rozmawiać o pieniądzach z pracodawcą" z kwietnia 2024 r., ponad połowa pracowników przyznaje, że w ich miejscu nie panuje jawność wynagrodzeń. Jednak już wkrótce ma się to zmienić.

Komunikat MRPiPS: 770 mln zł na dofinansowanie wynagrodzeń osób z niepełnosprawnościami

Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych oraz wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, wspólnie z Ministerstwem Finansów proponuje zwiększyć o 15% stawki dofinansowań do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Wydatki na ten cel wyniosą 220 mln zł w 2024 r. i 550 mln zł w 2025 r.

Zmiany w składce zdrowotnej - prace ruszają już w tym kwartale 2024

Zmiany w składce zdrowotnej już niedługo! Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Zdrowia poinformowały, że analizy doprowadziły do jednoznacznego wniosku, że wyeliminowanie problemów wymaga wdrożenia zmiany normatywnej na poziomie ustawowym. Na teraz - zatem drugi kwartał 2024 r. przewidziane są prace nad zmianami ustaw. Wejście w życie zaproponowanych zmian w zakresie składki zdrowotnej przewidziane są na 1 stycznia 2025 r.

Pracodawca nie dokonał wpłat do PPK w terminie? Pracownik może żądać odszkodowania i odsetek!

Wpłaty na PPK - co jeśli pracodawca nie dokonał ich w terminie? Pracodawca nie może dokonać zaległych wpłat do PPK nawet na prośbę uczestnika PPK. Musi mu jednak zrekompensować spowodowaną przez siebie szkodę. Chyba, że za nieprzekazanie wpłat do PPK odpowiedzialność ponosi sam uczestnik.

REKLAMA

50 mln zł dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Sytuacja jest stabilna, pewna i optymistyczna – zapewnia minister pracy

Na ostatnim posiedzeniu Rady Dialogu Społecznego minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała o 50 mln zł z Funduszu Pracy dla powiatów, w których planowane są zwolnienia grupowe. Szefowa MRPiPS przedstawiła także informacje o inicjatywach i działaniach podległego jej ministerstwa.

Równość wynagrodzeń kobiet i mężczyzn - zmiany w kodeksie pracy do 2026 r.

Koniec z luką płacową ze względu na płeć. Do 7 czerwca 2026 r. w Kodeksie Pracy zajdą nie małe zmiany! Już niespełna rok temu uchwalono w UE akt prawny na który czekało miliony kobiet. Mowa o dyrektywie w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości. Jednak co z tym faktem zrobiła Polska? Póki co nie wiele. Co więcej już podczas rozmowy rekrutacyjnej czy w ofercie pracy trzeba będzie określić wynagrodzenie - wreszcie będzie więc jawność i przejrzystość zarobków. Czas nagli, ponieważ państwa członkowskie zobowiązane są wprowadzić w życie przepisy ustawowe, wykonawcze i administracyjne niezbędne do wykonania dyrektywy do dnia 7 czerwca 2026 r. Mamy więc 2 lata na tą rewolucyjną zmianę na ryku pracy.

Zasiłek z ZUS z powodu otyłości - to możliwe!

Otyłość to choroba przewlekła. W niektórych przypadkach otyłość może być wręcz uznana za niepełnosprawność. W związku z tym ZUS, biegli i sąd pracy mogą uznać, że z powodu otyłości przysługuje zasiłek chorobowy czy renta - ponieważ osoba otyła nie jest zdolna do świadczenia pracy. Problem otyłości w Polsce jest ogromny - choruje na nią około 9 mln osób!

Czy można mieć dwie umowy o pracę?

Wiele osób zastanawia się, czy może pracować na podstawie dwóch umów o pracę. O ile, prostą wydaje się odpowiedź na pytanie o dwie umowy na pół etatu, o tyle wątpliwości mogą powstawać przy umowach w wyższym wymiarze czasu pracy. Czy dwie umowy o pracę na pełny etat są możliwe?

REKLAMA

300000 zł dofinansowania z ZUS na poprawę warunków bhp. Wpłynęło ponad 5000 wniosków

W konkursie ZUS na projekty dotyczące poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy można zdobyć dofinansowanie w wysokości 300000 zł. Wpłynęło ponad 5000 wniosków.

Będzie waloryzacja o 15 proc. Czy dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych wzrośnie do 4140 zł?

PFRON wypłaca comiesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników niepełnosprawnych. Za pośrednictwem Rady Dialogu Społecznego pracodawcy starają się o zwiększenie tego dofinansowania. Na ostatnim posiedzeniu Rady ogłoszono, że na ten cel udało się wygospodarować 770 mln zł na rok 2024 i kolejny.

REKLAMA