| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowa zlecenie - podatki, składki ZUS

Umowa zlecenie - podatki, składki ZUS

Praca na podstawie umowy zlecenia jest jednym z tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpie­czenia zdrowotnego. Jak rozliczyć podatek od umowy zlecenia?

Zleceniodawca, który wypowiedział umowę, powi­nien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które poczynił on w celu należytego wykonania zlecenia. Jeżeli umowa była odpłatna, jest zobo­wiązany uiścić zleceniobiorcy część wynagro­dzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

Jeżeli zleceniobiorca wypowiedział bez ważnego powodu odpłatne zlecenie, jest odpowiedzialny za wynikłą z tego tytułu szkodę.

W podatkach dochodowych

Od przychodu z tytułu umowy zlecenia płatnik podatku pobiera, co do zasady, najniższą staw­kę podatku, tj. 18%, i stosuje 20% koszty uzyska­nia przychodu. Na żądanie podatnika płatnik może rozliczać przychód z tego tytułu z zastosowaniem stawki podatku przewidzianej dla II progu podat­kowego.

Jeżeli kwota należności określona w umowie zle­cenia zawartej z osobą niebędącą pracownikiem płatnika nie przekracza 200 zł, podatek pobiera się w wysokości 18% przychodu bez stosowania kosztów uzyskania przychodów i odliczeń z tytu­łu ewentualnych składek na ubezpieczenia emery­talne, rentowe i chorobowe finansowanych przez podatnika i składki na ubezpieczenie zdrowotne (art. 30 ust. 5a updof).

W ubezpieczeniach

Praca na podstawie umowy zlecenia jest jednym z tytułów do ubezpieczeń społecznych i ubezpie­czenia zdrowotnego. Osoba, która wykonuje pracę na umowę zlecenia, podlega obowiązkowo ubez­pieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowot­nemu.

W przypadkach określonych w ustawie systemowej może być zwolniona z obowiązku opłacania skła­dek na ubezpieczenia społeczne. Praca wykonywana na podstawie umowy zlecenia nie jest tytułem do objęcia ubezpieczeniami spo­łecznymi ani ubezpieczeniem zdrowotnym w przy­padku uczniów i studentów do ukończenia 26. roku życia.

Jeśli umowa zlecenia została zawarta między pra­codawcą a pracownikiem albo praca na podstawie umowy zlecenia jest wykonywana na rzecz włas­nego pracodawcy, to do celów ubezpieczeń spo­łecznych taką osobę traktuje się jak pracownika. Określone dla zleceniobiorców zasady podlega­nia ubezpieczeniom stosuje się do innych umów o świadczenie usług, do których odpowiednie zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego w części dotyczącej umów zlecenia (np. umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich) oraz osób współpracujących ze zleceniobiorcami.

W zasiłkach

Ubezpieczony nabędzie prawo do zasiłku choro­bowego, macierzyńskiego i opiekuńczego, jeżeli przystąpi do dobrowolnego ubezpieczenia choro­bowego.

Jeżeli umowa zlecenia jest zawarta z własnym pra­cownikiem, to ustalając podstawę wymiaru zasiłku, należy uwzględnić również przychód z umowy zle­cenia, jeżeli nadal ona obowiązuje. W podstawie wymiaru zasiłku chorobowego nie uwzględnia się przychodu z zakończonej umowy zlecenia.

Zostań naszym ekspertem!

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK