| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kontrakt menedżerski a składki ZUS

Kontrakt menedżerski a składki ZUS

Jedną z umów wykorzystywanych do zatrud­niania osób na wysokich stanowiskach zarzą­dzających jest kontrakt menedżerski. Może być ukształtowany w ten sposób, że będzie umową o charakterze cywilnoprawnym lub będzie miał cechy umowy o pracę. Czy kontrakt menedżerski podlega ubezpieczeniom społecznym?

Kontrakt menedżerski może także przewidywać dodatkowe świadczenia na rzecz menedżera (np. prawo do korzystania z samochodu służbo­wego, mieszkania należącego do przedsiębior­stwa, dodatkowego pakietu ubezpieczeń, możli­wość nabywania produktów przedsiębiorstwa po obniżonych cenach czy określonych środków na cele reprezentacyjne). Jednym z elementów kon­traktów menedżerskich są często klauzule o zaka­zie konkurencji. Po rozwiązaniu kontraktu mene­dżerskiego menedżer często otrzymuje odszko­dowanie (wypłacane jako rekompensata z tytułu powstrzymania się przez określony czas od podej­mowania działań konkurencyjnych).

Ubezpieczenie

W zależności od woli stron kontrakt menedżer­ski może zawierać cechy umowy o pracę albo umowy zlecenia. Co do zasady wynagrodze­nie otrzymywane z tytułu zawarcia kontraktu menedżerskiego jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście. Stosuje się wówczas zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu analogicznie jak do umów zlecenia. Jeżeli w kontrakcie prze­ważają cechy umowy o pracę, to menedżer powi­nien zostać zgłoszony do ubezpieczeń jako pra­cownik i podlega obowiązkowo wszystkim ubez­pieczeniom.

Zajrzyj na nasze FORUM

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »