| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Kontrakt menedżerski a składki ZUS

Kontrakt menedżerski a składki ZUS

Jedną z umów wykorzystywanych do zatrud­niania osób na wysokich stanowiskach zarzą­dzających jest kontrakt menedżerski. Może być ukształtowany w ten sposób, że będzie umową o charakterze cywilnoprawnym lub będzie miał cechy umowy o pracę. Czy kontrakt menedżerski podlega ubezpieczeniom społecznym?

Kontrakt menedżerski może także przewidywać dodatkowe świadczenia na rzecz menedżera (np. prawo do korzystania z samochodu służbo­wego, mieszkania należącego do przedsiębior­stwa, dodatkowego pakietu ubezpieczeń, możli­wość nabywania produktów przedsiębiorstwa po obniżonych cenach czy określonych środków na cele reprezentacyjne). Jednym z elementów kon­traktów menedżerskich są często klauzule o zaka­zie konkurencji. Po rozwiązaniu kontraktu mene­dżerskiego menedżer często otrzymuje odszko­dowanie (wypłacane jako rekompensata z tytułu powstrzymania się przez określony czas od podej­mowania działań konkurencyjnych).

Ubezpieczenie

W zależności od woli stron kontrakt menedżer­ski może zawierać cechy umowy o pracę albo umowy zlecenia. Co do zasady wynagrodze­nie otrzymywane z tytułu zawarcia kontraktu menedżerskiego jest przychodem z działalności wykonywanej osobiście. Stosuje się wówczas zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu analogicznie jak do umów zlecenia. Jeżeli w kontrakcie prze­ważają cechy umowy o pracę, to menedżer powi­nien zostać zgłoszony do ubezpieczeń jako pra­cownik i podlega obowiązkowo wszystkim ubez­pieczeniom.

Zajrzyj na nasze FORUM

Artykuł pochodzi z publikacji "Encyklopedia Kadr i Płac"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK