| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?

Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?

Umowa zlecenia obok umowy o dzieło jest najczęściej spotykaną podstawą świadczenia usług. Umowa o dzieło w odróżnieniu od umowy zlecenia jest umową rezultatu, czyli liczy się efekt wykonanej pracy, podczas gdy przy umowie zlecenia wystarczą same dobre chęci i starania. Co ważne umowa o dzieło nie daje pracownikowi żadnej ochrony socjalnej.

Ubezpieczenie

Przy umowie zlecenia zleceniodawca ma obowiązek opłacać składki ZUS pracownika. Nie dotyczy to jednak zatrudniania studentów. Umowa o dzieło jest natomiast o tyle atrakcyjną formą zatrudnienia z punktu widzenia pracodawców, że zatrudniający nie odprowadza składek ZUS. Naliczany jest od niej koszt uzyskania przychodu min. 20% bez względu na wydatki ponoszone przez zatrudnionego.

Świadczenie pracy

Przy umowie zlecenia regułą jest osobiste świadczenie pracy przez zleceniobiorcę. Natomiast umowa o dzieło nie musi być wykonywana osobiście przez przyjmującego zamówienie, lecz może być wykonywana także przez jego pomocników lub innego osoby. Obowiązek osobistego wykonania dzieła istnieje jednak w sytuacji gdy jego wykonanie zależy od osobistych przymiotów wykonawcy. Chodzi tutaj o szczególne umiejętności, np. skrzypka, krawca czy fryzjera. W przypadku umowy zlecenia przypisy tylko wyjątkowo dopuszczają wykonanie zlecenia przez zastępcę, jeśli wynika to z umowy stron, zwyczaju czy okoliczności, np. choroba zleceniobiorcy.

Zobacz także: Potrącenia z umów cywilnoprawnych

Przedawnienie roszczeń

Odmienne są również terminy przedawnienia roszczeń w stosunku do umowy zlecenia i umowy o dzieło. Roszczenia z umowy zlecenia przedawniają się na zasadach ogólnych w terminach przewidzianych na podstawie art. 118 k.c. - w ciągu 10 lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w terminie 3 letnim. Natomiast dwuletni okres przedawnienia dotyczy:

  1. roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju; to samo dotyczy roszczeń z tytułu zaliczek udzielonych tym osobom;
  2. roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone.

Natomiast roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch od dnia oddania dzieła, a jeżeli dzieło nie zostało oddane - od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy miało być oddane.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK