| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Praca nakładcza

Praca nakładcza

Praca nakładcza jest szczególną formą zatrudnienia pracowników, zwaną potocznie chałupnictwem. Została ona uregulowana poza Kodeksem pracy, rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie uprawnień pracowniczych osób wykonujących pracę nakładczą.

Kodeks pracy stanowi podstawę dla uregulowania kwestii pracy nakładczej poza nim, wskazując przy tym, iż praca nakładcza ze względu na odmienne warunki jej wykonywania potrzebuje regulacji, która je uwzględni. Kodeks pracy nie wyklucza przy tym możliwości stosowania jego regulacji do umów o pracę nakładczą. Zakres stosowania Kodeksu pracy do umów o pracę nakładczą, doprecyzowuje zaś wspomniane już rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie uprawnień osób wykonujących pracę nakładczą.

Umowa o pracę nakładczą a umowa o pracę

Umowa o pracę nakładczą łączy w sobie zarówno elementy uregulowanej w kodeksie pracy umowy o pracę jak i elementy umowy o dzieło. Dzięki temu wykonawca korzysta z licznych uprawnień przewidzianych przez Kodeks pracy jak urlop wychowawczy, jednak wynagrodzenie otrzymuje jedynie za pracę rzeczywiście wykonaną, co charakterystyczne jest dla umowy o dzieło. Fakt wprowadzenia przez rozporządzenie Rady Ministrów z 31 grudnia 1975 roku do umowy o pracę nakładczą szeregu uprawnień pracowniczych, nie przekreśla cywilnoprawnego charakteru tejże umowy (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 stycznia 2008 roku, w sprawie o sygnaturze III UK 73/2007).

Zobacz także: Potrącenia z umów cywilnoprawnych

Umowa o pracę nakładczą

Umowa o pracę nakładczą powinna być sporządzona w formie pisemnej z określeniem jej rodzaju oraz podstawowych warunków, a w szczególności rodzaju pracy i terminu jej rozpoczęcia oraz zasad wynagradzania. Stroną umowy o pracę nakładczą jest wykonawca, czyli osoba wykonująca pracę nakładczą oraz pracodawca, zwany nakładcą. Umowa o pracę nakładczą może być zawarta na okres próbny nie przekraczający 3 miesięcy, na czas określony, na czas wykonywania określonej pracy i na czas nie określony.

Minimalna miesięczna ilość pracy

W umowie o pracę nakładczą strony powinny określić minimalną miesięczną ilość pracy, której wykonanie należeć będzie do obowiązków wykonawcy. Wskazana w umowie minimalna ilość pracy do jakiej zobowiązany będzie wykonawca powinna być tak ustalona, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie co najmniej 50 proc. najniższego wynagrodzenia określonego przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Jeśli zaś praca nakładcza stanowi dla wykonawcy wyłączne lub główne źródło utrzymania, ilość pracy określona w umowie, powinna być ustalona w taki sposób, aby jej wykonanie zapewniało uzyskanie najniższego wynagrodzenia.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Goc

Dyrektor Handlowy w firmie Janpol

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK