| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Umowa zlecenia

Umowa zlecenia, czyli umowa cywilnoprawna uregulowana w art. 734-751 kodeksu cywilnego, to w dzisiejszych czasach coraz bardziej popularna forma zatrudnienia. Jakie obowiązki ciążą na stronach umowy zlecenia? Jakim ubezpieczeniom podlega zleceniobiorca?

Zadaj pytanie: Forum Kadry - Zatrudnianie i zwalnianie

WAŻNE - UBEZPIECZENIA

Obowiązkowo wszystkim ubezpieczeniom podlega umowa zlecenia zawarta przez zleceniodawcę z własnym pracownikiem. Jeżeli umowa nie została podpisana z własnym pracownikiem, a zleceniobiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym oraz rentowym, podlega on jednocześnie obowiązkowemu ubezpieczeniom wypadkowemu i zdrowotnemu oraz obowiązkowo opłacane są za niego składki na FP i FGŚP (w tym wypadku ubezpieczenie chorobowe ma charakter dobrowolny). W sytuacji gdy zleceniobiorca nie podlega ubezpieczeniu rentowemu, czy emerytalnemu, wówczas obowiązkowo podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu. W sytuacji gdy, zleceniobiorca nie podlega żadnym ubezpieczeniom ani społecznym ani zdrowotnemu obowiązkowo, nie może ubezpieczyć się również dobrowolnie do żadnego z ubezpieczeń z tytułu umowy zlecenie. Uczniowie lub studenci do ukończenia 26 roku życia nie są objęci składkami ZUS przy podpisaniu umowy zlecenie.

2) Obowiązki przyjmującego zlecenie:

  • wykonanie umówionych czynności z należytą starannością;
  • udzielanie zleceniodawcy potrzebnych wiadomości o przebiegu sprawy;
  • złożenie sprawozdania po wykonaniu zlecenia lub po wcześniejszym rozwiązaniu umowy;
  • wydanie wszystkiego, co przy wykonaniu zlecenia uzyskał dla zleceniodawcy;
  • niezwłoczne poinformowanie zleceniodawcy o powierzeniu wykonania zlecenia osobie trzeciej (tylko wtedy gdy taką możliwość przewiduje umowa, wynika to ze zwyczaju lub gdy okoliczności do tego zmuszają).

Wygaśnięcie umowy zlecenia

Umowa zlecenia wygasa poprzez wykonanie zleconej usługi. Umowa zlecenia może być także rozwiązana przez jej wypowiedzenie w każdym czasie, zarówno przez zleceniodawcę, jak i zleceniobiorcę (wyrok SN z dnia 28 września 2004 r., IV CK 640/03). Wypowiedzenie może nastąpić w dowolny sposób, a po rozwiązaniu umowy strony powinny rozliczyć zaliczki i inne koszty. Kodeks cywilny wskazuje, że jeżeli wypowiedzenie zlecenia przez dającego zlecenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien on także naprawić powstałą po stronie zleceniobiorcy szkodę.

Zobacz także: Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę - wzór

Przykład

Sąd Najwyższy orzeczeniem z dnia 9 czerwca 1972 r. w sprawie o sygn. IPR 8/72, uznał, iż za szkodę zleceniobiorcy powstałą w wyniku wypowiedzenie mu przez zleceniodawcę umowy zlecenia bez ważnego powodu, można uznać utracone przez niego zarobki.

Jeżeli umowa zlecenia nie stanowi inaczej, to ulega ona wygaśnięciu wskutek śmierci albo utraty pełnej zdolności do czynności prawnych zleceniobiorcy. Odwrotnie jest, jeżeli wspomniane przyczyny wystąpią po stronie zleceniodawcy, bowiem jeśli nie ma odmiennej umowy, zlecenie nie wygasa ani wskutek śmierci zleceniodawcy, ani wskutek utraty przez niego zdolności do czynności prawnych

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Soneta sp. z o.o.

Firma Soneta sp. z o.o. jest polskim producentem oprogramowania do zarządzania i księgowości – enova365.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK