| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę

Wypowiedzenie umowy zlecenia przez zleceniodawcę zostało uregulowane w kodeksie cywilnym, sama zaś umowa zlecenia stosowana jest na szeroko rozumianym rynku pracy. Pracodawcy bowiem często rezygnują z umów o prace na rzecz umów cywilnoprawnych, do których zalicza się umowę zlecenia.

Umowa zlecenia jest umową starannego działania. Oznacza to, iż przy ocenie działania zleceniobiorcy, brane jest pod uwagę samo jego działanie, nie zaś jego skutek, czy też oczekiwania zleceniodawcy. Poprzez umowę zlecenia, przyjmujący zlecenie (zleceniobiorca) zobowiązuje się do dokonania określonych czynności prawnych na rzecz dającego zlecenie (zleceniodawcy). W umowach zlecenia zawieranych w stosunkach pracowniczych, ze względu na traktowanie umów cywilnoprawnych jako swego rodzaju formy „zatrudnienia”, zleceniodawca jest zobowiązany do wykonywania określonych czynności faktycznych.

Polecamy produkt: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2016 r. (książka)

Mimo, iż umowa zlecenia jest powszechnie traktowana jako forma zatrudniana, a pracodawcy często korzystają z niej, dla ograniczenia kosztów związanych z zatrudnieniem, należy mieć na uwadze odmienności tejże umowy od umowy o pracę, regulowanej przepisami kodeksu pracy. Podstawową różnica pomiędzy stosunkiem wynikającym z umowy zlecenia a umowy o pracę, jest brak występowania w umowie zlecenia podporządkowania zleceniobiorcy w stosunku do zleceniodawcy. W stosunku pracy podporządkowanie to występuje. Zleceniobiorca ma możliwość powierzenia wykonywania zlecenia osobie trzeciej, zaś stosunek pracy charakteryzuje się koniecznością osobistego świadczenia pracy. Ponadto praca wykonywana w oparciu o stosunek pracy zawsze jest odpłatna, zaś umowa zlecenia może przewidywać nieodpłatne wykonywanie zlecenia. Ważne jest również, iż pracownik wykonuje prace na rzecz i ryzyko pracodawcy, zaś ryzyko wykonywanego zlecenia leży po stronie przyjmującego zlecenie.

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę

Zleceniodawca może wypowiedzieć zlecenie w każdym czasie. Powinien on jednak zwrócić zleceniobiorcy wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia. W przypadku zaś odpłatnego zlecenia, zleceniodawca zobowiązany jest uiścić zleceniobiorcy część wynagrodzenia odpowiadającą podjętym przez niego dotychczas czynnościom. Kodeks cywilny wskazuje również, iż jeśli wypowiedzenie zlecenia przez dającego zlecenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien on także naprawić powstałą po stronie zleceniobiorcy szkodę.

Z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 9 czerwca 1972 roku, w sprawie o sygnaturze I PR 8/72, wynika, iż za szkodę powstałą po stronie zleceniobiorcy, w wyniku wypowiedzenia mu przez zleceniodawcę umowy zlecenia bez zaistnienia ważnego powodu, mogą być uznane utracone przez niego zarobki.

Czytaj także

Aktualizacja: 24.11.2015

Autor:

Źródło:

Własne

Zdjęcia

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę. /Fot. Fotolia
Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniodawcę. /Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Treco Inspiracja do sukcesu

Portal dla szkoleniowców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK