| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę

Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę

Obok umów o pracę, funkcjonują umowy cywilnoprawne, czyli takie, których zasady zostały określone w kodeksie cywilnym. Jedną z najbardziej popularnych umów cywilnoprawnych, jest tak zwana umowa zlecenia.

Termin przedawnienia dla roszczeń wynikających ze stosunku pracy został wskazany w kodeksie pracy i wynosi 3 lata, licząc od dnia, w którym określone roszczenia stały się wymagalne. W przypadku jednak, gdy roszczenie dotyczy naprawienia szkody wyrządzonej pracodawcy przez pracownika wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych, nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu ciężkiego naruszenia przez pracodawcę podstawowych obowiązków pracodawcy lub w wyniku naruszenia zakazu konkurencji, termin przedawnienia wynosi 1 rok, licząc od dnia, w którym pracodawca dowiedział się o wyrządzeniu mu szkody, nie później jednak niż z upływem 3 lat od jej wyrządzenia. Przepisy kodeksu cywilnego i w nim określone terminy przedawnienia stosuje się do roszczeń ze stosunku pracy, jeśli ich podstawą jest umyślne wyrządzenie szkody przez pracownika.

Zobacz również: Wypowiedzenie zlecenia przez zleceniobiorcę - wzór

W przypadku umowy zlecenia, na ogół zastosowanie ma 10-letni okres przedawnienia, zaś w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe lub związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, jest to 3-letni okres przedawnienia. Jeden z przepisów kodeksu cywilnego, regulujących umowę zlecenia wskazuje jednak, iż z upływem 2 lat przedawniają się roszczenia o wynagrodzenie za spełnione czynności i o zwrot poniesionych wydatków przysługujące osobom, które stale lub w zakresie działalności przedsiębiorstwa trudnią się czynnościami danego rodzaju (to samo dotyczy roszczeń z tytułu zaliczek udzielonych tym osobom) oraz roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK