| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS

Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS

Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS powinno nastąpić od dnia ukończenia studiów, którym jest dzień złożenia egzaminu dyplomowego. Nie ma przy tym znaczenia zamiar kontynuowania studiów przez zleceniobiorcę z tytułem licencjata.

PROBLEM

Zatrudniamy na umowy zlecenia studentów (przed ukończeniem 26. roku życia), którzy pod koniec czerwca mają zaplanowaną obronę prac magisterskich. Jeden ze zleceniobiorców jest studentem studiów licencjackich. W czerwcu zamierza on obronić pracę licencjacką, a od października rozpocząć studia II stopnia. Od kiedy musimy zacząć opłacać składki ze zlecenia za absolwentów studiów magisterskich? Czy nadal jesteśmy zwolnieni z opłacania składek za absolwenta studiów licencjackich, który podejmie studia uzupełniające od 1 października?

RADA

Wszystkie osoby spośród wskazanych zleceniobiorców muszą zostać zgłoszone do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego od dnia ukończenia studiów, którym w przypadku tych osób jest dzień złożenia egzaminu dyplomowego (obrony pracy magisterskiej/licencjackiej). Dla obowiązku składkowego nie ma znaczenia fakt, że zleceniobiorca z tytułem licencjata ma zamiar kontynuować studia od następnego roku akademickiego.

Polecamy serwis: Ubezpieczenia

UZASADNIENIE

Dla osób będących studentami (także uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych), które nie ukończyły 26. roku życia, umowa zlecenia nie stanowi tytułu do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Za takiego zleceniobiorcę zleceniodawca nie opłaca żadnych składek ZUS. Zwolnienie z obowiązku ubezpieczeń osoby wykonującej umowę zlecenia przed ukończeniem 26. roku życia zależy od tego, jak długo zachowuje ona status studenta.

Zobacz e-Poradnik „Zatrudnianie zleceniobiorców” dostępny na www.inforfk.pl

Studentem jest każda osoba kształcąca się na studiach pierwszego stopnia (np. licencjackich, inżynierskich) lub drugiego stopnia (uzupełniające studia magisterskie) albo na jednolitych studiach magisterskich (art. 2 ust. 1 pkt 5 i 18k ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym). Za studenta uznaje się osobę od momentu wpisania na listę studentów (najczęściej jest to 1 października danego roku akademickiego) do momentu ukończenia przez nią studiów lub skreślenia z listy studentów (art. 167 ust. 2 i 2a ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym). W Państwa przypadku oznacza to obowiązek zgłoszenia absolwenta do ZUS od dnia następnego po dniu złożenia egzaminu dyplomowego. Dotyczy to zarówno zleceniobiorców magistrów, jak i zleceniobiorcy licencjata.

Studia licencjackie kończą się uzyskaniem tytułu licencjata, natomiast studia magisterskie uzyskaniem tytułu magistra albo tytułu równorzędnego. Każdy z tych poziomów nauki jest traktowany jak odrębne studia. Osoba, która po uzyskaniu tytułu licencjata podejmie naukę na studiach magisterskich, jest studentem najpierw w okresie od podjęcia do ukończenia studiów licencjackich, a potem (zwykle po przerwie) od dnia podjęcia do dnia zakończenia studiów magisterskich.

reklama

Autor:

ekspert prawa ubezpieczeń społecznych, redaktor MONITORA prawa pracy i ubezpieczeń, autorka licznych publikacji i opracowań z zakresu składkowego, były wieloletni pracownik ZUS

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Zgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczenia. /Fot. Fotolia
Zgłoszenie zleceniobiorcy do ubezpieczenia. /Fot. Fotolia

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń648.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »