| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Prace sezonowe - formy zatrudnienia

Prace sezonowe - formy zatrudnienia

Praca sezonowa kojarzy się z pracą za granicą czy z pracą wykonywaną przez młodocianych. Osobami zatrudnionymi do prac sezonowych są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od formy swojego zatrudnienia. Zatrudniając osoby do prac sezonowych przedsiębiorcy kierują się głównie tym, aby ponieść jak najmniejsze koszty zatrudnienia takich osób. Ważna jest też dla nich możliwość łatwego rozwiązania umowy z osobą wykonującą prace sezonowe. Dlatego najkorzystniejszą formą zatrudnienia takich osób są umowy cywilnoprawne, np. zlecenia lub o dzieło.

Właściciel firmy budowlanej potrzebował latem robotników budowlanych, aby nadrobić opóźnienia w realizowanej przez niego inwestycji. Od 1 kwietnia zatrudnił Artura A. na podstawie umowy o pracę na czas określony 7 miesięcy, a Tadeusza T. w ramach umowy zlecenia na 6 miesięcy. Umowa o pracę nie przewidywała możliwości jej wcześniejszego rozwiązania za 2-tygodniowym wypowiedzeniem, a umowa zlecenia dopuszczała 2-tygodniowe wypowiedzenie bez podawania powodu. Na skutek załamania pogody pod koniec lipca dodatkowi robotnicy stali się zbędni. Niestety, firma nadal musiała zatrudniać Artura A. aż do upływu 7 miesięcy, ponieważ nie zgodził się on na rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron. Z Tadeuszem T. natomiast zleceniodawca zakończył współpracę po upływie 2-tygodniowego wypowiedzenia.

Nie od każdej umowy zlecenia trzeba odprowadzać składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Jeśli zlecenie jest dla wykonawcy dodatkowym źródłem dochodu, może stanowić dobrowolny tytuł do ubezpieczeń, np. zatrudniony na część etatu dorabiający na zlecenie dla innego podmiotu niż macierzysty zakład, z tytułu umowy cywilnej podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz obligatoryjnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu. Warunkiem jest, aby podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przekraczała kwotę minimalnego wynagrodzenia (art. 9 ust. 1a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Jeśli dana osoba zatrudniła się na podstawie dwóch umów zlecenia, wybiera tę, z której chce zostać objęta obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, a z drugiej umowy – wskazane ubezpieczenia są fakultatywne (nieobowiązkowe). Ubezpieczenie zdrowotne ma jednak obowiązkowy charakter z obu tych umów.

Dla pracodawcy korzystnie jest angażować na zlecenie uczniów gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych oraz studentów do ukończenia 26 lat, ponieważ nie trzeba za nich odprowadzać składek ani na ubezpieczenia społeczne, ani na ubezpieczenie zdrowotne (art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Jednak zleceniobiorcę w zakresie, w jakim wykonuje umowę zlecenia dla własnego pracodawcy, uważamy do celów ubezpieczeń społecznych za pracownika zarówno z tytułu umowy zlecenia, jak i z umowy o pracę. Z obu tytułów odprowadzamy składki w pełnym wymiarze.

PRZYKŁAD

Józef J. prowadzi od 5 lat zwykłą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji, w zakresie usług doradczych. Firma nie przynosi spodziewanych zysków, więc w wakacje Józef J. zatrudnił się na zlecenie jako pilot wycieczek turystycznych, za wynagrodzeniem 1800 zł miesięcznie. W tych okolicznościach podlega on obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu działalności, jeśli podstawa wymiaru wymienionych składek z tytułu wykonywania zlecenia jest niższa od obowiązującej go najniższej podstawy wymiaru składek z działalności. Tak właśnie jest – wynagrodzenie ze zlecenia wynosi 1800 zł brutto miesięcznie, a najniższa podstawa wymiaru składek emerytalnej i rentowych z tytułu działalności – 2227,80 zł (60% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, przyjętego do ustalenia kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na 2013 r.).

Polecamy artykuły

Autor:

prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, od wielu lat zajmująca się tą tematyką, autorka kilkuset publikacji

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Praca sezonowa - formy zatrudnienia. /Fot. Fotolia
Praca sezonowa - formy zatrudnienia. /Fot. Fotolia

Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK