| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Prace sezonowe - formy zatrudnienia

Prace sezonowe - formy zatrudnienia

Praca sezonowa kojarzy się z pracą za granicą czy z pracą wykonywaną przez młodocianych. Osobami zatrudnionymi do prac sezonowych są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od formy swojego zatrudnienia. Zatrudniając osoby do prac sezonowych przedsiębiorcy kierują się głównie tym, aby ponieść jak najmniejsze koszty zatrudnienia takich osób. Ważna jest też dla nich możliwość łatwego rozwiązania umowy z osobą wykonującą prace sezonowe. Dlatego najkorzystniejszą formą zatrudnienia takich osób są umowy cywilnoprawne, np. zlecenia lub o dzieło.

Na tym kończą się obciążenia pracodawcy użytkownika. Agencja bowiem podpisuje z pracownikiem tymczasowym umowę o pracę na czas określony bądź na czas wykonania określonej pracy. Również agencja dostarcza pracownikowi tymczasowemu informację o warunkach zatrudnienia, oblicza i wypłaca mu wynagrodzenie, odprowadza za niego składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, płaci ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, wydaje świadectwo pracy itd.

Dużym atutem pracy tymczasowej jest brak limitów dotyczących liczby zawieranych umów na czas określony. Oznacza to m.in., że agencja ma prawo wysyłać tego samego pracownika tymczasowego kilka razy do jednego pracodawcy użytkownika, byleby nie nastąpiło przekroczenie limitu długości współpracy. W ciągu kolejnych 36 miesięcy pracownikowi tymczasowemu wolno bowiem świadczyć czynności dla tego samego pracodawcy użytkownika maksymalnie przez 18 miesięcy (art. 20 ust. 1 ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych).

Pracodawca użytkownik ma również prawo zakończyć współpracę z pracownikiem tymczasowym wcześniej niż założył to w umowie zawieranej z agencją. Zawiadamia wówczas agencję o przewidywanym terminie zaprzestania pracy tymczasowej, uwzględniając w miarę możliwości okres wypowiedzenia. Jeśli pracownik tymczasowy wyrządził mu szkodę, agencja musi mu ją naprawić.

PRZYKŁAD

Zakład produkujący naczynia, sztućce i opakowania jednorazowego użytku postanowił przyjąć na czas trwania sezonu turystycznego latem pracownika tymczasowego Grzegorza G. Nie przykładał się on jednak do swoich zadań, często się spóźniał i przychodził do pracy w stanie wskazującym na spożycie alkoholu. Pewnego dnia będąc pod wpływem alkoholu zepsuł maszynę nalepiającą etykiety na towary. W wyniku tego uszkodzenia połowa produkcji etykiet tego dnia została źle oznaczona. Korekty dokonali inni zatrudnieni następnego dnia pracownicy tymczasowi. Zakład poinformował agencję pracy tymczasowej o natychmiastowym zaprzestaniu współpracy z Grzegorzem G., wycenił wyrządzone przez niego straty i zażądał zwrotu tej kwoty od agencji. Agencja pokryła straty pracodawcy. W związku z tym agencji przysługuje roszczenie w stosunku do pracownika tymczasowego Grzegorza G. o zwrot poniesionych wydatków.

Wadą pracy tymczasowej jest to, że pracodawca użytkownik musi zapłacić agencji pracy tymczasowej za zatrudnienie pracowników tymczasowych. Z reguły jest to kwota wyższa niż wydatki ponoszone na pensję pracownika. Agencja pracy tymczasowej musi bowiem uzyskać pieniądze na wynagrodzenie pracownika oraz dodatkowo zarobić na swoje funkcjonowanie. Z tego względu zatrudnianie pracowników tymczasowych może okazać się zbyt kosztowne dla pracodawcy. Z drugiej strony, pracodawca oszczędza czas i nie ponosi wydatków na prowadzenie rekrutacji.

Polecamy artykuły

Autor:

prawnik, ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, od wielu lat zajmująca się tą tematyką, autorka kilkuset publikacji

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Praca sezonowa - formy zatrudnienia. /Fot. Fotolia
Praca sezonowa - formy zatrudnienia. /Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

dr Michał Wilk

radca prawny, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK