| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Umowa cywilnoprawna na wystawianie pozytywnych opinii o firmie

Umowa cywilnoprawna na wystawianie pozytywnych opinii o firmie

Czy dopuszczalne jest zawieranie umowy cywilnoprawnej na wystawianie tylko pozytywnych opinii o firmie? Która umowa cywilnoprawna jest najbardziej odpowiednia: umowa o świadczenie usług, umowa zlecenia czy umowa o dzieło?

PROBLEM

Chcemy podpisać umowę cywilnoprawną na tworzenie na forach internetowych wyłącznie pozytywnych komentarzy dla naszej firmy dotyczących prowadzonej przez nas działalności. Czy dopuszczalne będzie zawarcie umowy, której przedmiotem będą takie czynności?

RADA

Mogą Państwo zawrzeć umowę cywilnoprawną, której przedmiotem będzie tworzenie komentarzy (tzw. postów) na forach internetowych. Taka forma marketingu internetowego nie jest zakazana przez prawo. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Zgodnie z zasadą swobody umów, strony mogą w dowolny sposób kształtować swoje prawa i obowiązki, jakie wynikają z zawieranej przez nie umowy. Warunkiem jest jednak, aby treść lub cel tego stosunku prawnego nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Kwestią, którą trzeba rozstrzygnąć – biorąc pod uwagę przedmiot zobowiązania – jest ustalenie właściwego rodzaju umowy, którą należy zawrzeć w takim przypadku. Należy przyjąć, że najbardziej odpowiednia jest umowa o świadczenie usług.

W praktyce obrotu prawnego większość zawieranych umów, nawet nazywanych przez strony umowami zlecenia , ma charakter umów o świadczenie usług, do których stosuje się przepisy o zleceniu.

Zobacz również: Forum Kadry

Wynika to z faktu, że zgodnie z art. 734 Kodeksu cywilnego (dalej k.c.) zlecenie dotyczy zobowiązania do dokonania określonej czynności prawnej. Rzadko zdarza się, aby przedmiotem umowy było jedynie dokonywanie czynności prawnych. Zazwyczaj jej przedmiotem będzie dokonywanie jeszcze czynności faktycznych – np. wykonywanie określonych prac fizycznych, jak np. sprzątanie, ale również prowadzenie przedsiębiorstwa, świadczenie usług marketingowych, obsługa prawna. Dlatego do umów o świadczenie usług, na podstawie art. 750 k.c., stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, choć nie są one umowami zlecenia w ścisłym znaczeniu.

Przy kształtowaniu treści umowy o świadczenie usług strony, zgodnie z własnymi potrzebami, określają rodzaj czynności, które mają być wykonywane oraz ogólne ramy organizacyjne, w jakich praca ma przebiegać.

Przykład zapisów w umowie dotyczących tworzenia komentarzy na forach internetowych

(...)

§ 2

1. Wykonawca zobowiązuje się do regularnego tworzenia pozytywnych komentarzy (postów) na forach internetowych dotyczących prowadzonej przez Zamawiającego działalności, w liczbie minimum 100 postów miesięcznie, począwszy od 1 kwietnia 2013 r.

Polecamy artykuły

Autor:

prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, doktorant na WPiA Uniwersytetu Warszawskiego

Źródło:

Sposób na płace

Zdjęcia

Umowa cywilnoprawna na wystawianie pozytywnych opinii o firmie. /Fot. Fotolia
Umowa cywilnoprawna na wystawianie pozytywnych opinii o firmie. /Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK