| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Inne formy zatrudnienia > Umowy cywilnoprawne > Czy od przychodów z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na FP i FGŚP

Czy od przychodów z umowy zlecenia zawartej z pracownikiem na urlopie wychowawczym należy opłacać składki na FP i FGŚP

Pracownica po urlopie macierzyńskim może skorzystać z urlopu wychowawczego. Czy zawarta z pracownicą przebywającą na urlopie wychowawczym umowa zlecenia zobowiązuje pracodawcę do opłacania od przychodów z tej umowy składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych?

PROBLEM

Nasza pracownica zgłosiła nam, że po zakończeniu przysługującego jej urlopu macierzyńskiego chce wrócić do pracy. Po 3 miesiącach pracy wyraziła chęć skorzystania z urlopu wychowawczego. Urlop ten został jej udzielony, ale jednocześnie podpisaliśmy z tą pracownicą umowę zlecenia. Czy jesteśmy zobowiązani do opłacania za tę pracownicę składek na Fundusz Pracy i FGŚP od przychodów z tytułu umowy zlecenia?

RADA

Po podjęciu przez Państwa pracownicę pracy na podstawie umowy zlecenia będą Państwo zobowiązani do opłacania składek na Fundusz Pracy i FGŚP od przychodów uzyskanych z tego tytułu. Zwolnienie ze składek na FP i FGŚP za osoby powracające do pracy po urlopie macierzyńskim dotyczy tylko przychodów pracowniczych i nie ma zastosowania do przychodów z tytułu umów cywilnoprawnych, nawet zawartych z własnym pracownikiem. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Pracodawca nie opłaca składek na Fundusz Pracy oraz na FGŚP za pracowników powracających z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego w okresie 36 miesięcy, począwszy od pierwszego miesiąca po powrocie z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego (art. 104a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz art. 9a ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy). Okres zwolnienia należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zakończenie urlopu. Jeśli pracownik (pracownica) wraca po urlopie macierzyńskim do pracy i po pewnym czasie rozpoczyna urlop wychowawczy, bieg 36-miesięcznego okresu zwolnienia z opłacania składek na FP oraz FGŚP zostaje w okresie tego urlopu zawieszony. Wówczas, począwszy od miesiąca powrotu do pracy po urlopie wychowawczym, nie należy liczyć go od nowa, jeśli obydwa urlopy zostały udzielone z tytułu opieki nad tym samym dzieckiem.

Zobacz serwis: Urlopy

PRZYKŁAD

Pracownica przebywała na urlopie macierzyńskim do 16 października 2012 r. Po jego wykorzystaniu wróciła do pracy. Następnie złożyła pracodawcy wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od 1 grudnia 2012 r. do 31 maja 2013 r. W lutym 2013 r. zgłosiła chęć powrotu do pracy na 1/2 etatu od 1 marca 2013 r. Jeśli nie zajdą żadne zmiany we wnioskowanych przez pracownicę okresach urlopu wychowawczego i pracy na rzecz pracodawcy na część etatu, pracodawca jest zwolniony z opłacania składek na FP i FGŚP w następujących okresach:

Polecamy artykuły

Autor:

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia

Składki na FP i FGŚP - umowa zlecenie. /Fot. Fotolia
Składki na FP i FGŚP - umowa zlecenie. /Fot. Fotolia

Komplet publikacji: Rekrutacja i dylematy HR89.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Beata Przybyła

Prowadzę biuro rachunkowe od 18 lat.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK